Reklama
Reklama

Wyjątkowy pomnik przy ul. Łukasińskiego

foto: UM Zamość foto: UM Zamość

W miejscu nieistniejącego już kościoła ormiańskiego, odsłonięto i pobłogosławiono chaczkar upamiętniający pobyt Ormian w Zamościu. Uroczystość wpisała się w obchody Jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy niepodległości pierwszej Republiki Armenii.

W uroczystości, która odbyła się 16.09.2018 r. , wzięli udział m.in.: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Edgar Chazaryan, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, duchowni Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i Kościoła ormiańsko-katolickiego, Ormianie przybyli z kraju i z zagranicy oraz liczni mieszkańcy Zamościa.

- „Dzisiaj nie jestem tylko ambasadorem Armenii w Polsce, ale jestem szczęśliwym człowiekiem, szczęśliwym Ormianinem. Razem z moimi rodakami jesteśmy w Zamościu tak, jak przyjechali tu nasi rodacy ponad 400 lat temu na zaproszenie fundatora miasta. Przyjechali i zrobili coś dobrego i dla siebie i dla historii Polski- piękną historię Ormian i Zamościa. Jak nie być dumnym i szczęśliwym jako przedstawiciel tego narodu i państwa? To historyczny dzień historycznego miasta"- mówił podczas uroczystości ambasador Edgar Chazaryan.

Kamienny postument (wykonany w tufie wulkanicznym pochodzącym z Armenii) łączy w sobie elementy ormiańskie i zamojskie: oprócz wizerunku ormiańskiego krzyża, umieszczono w nim postać św. Tomasza Apostoła i bryłę nieistniejącego już kościoła ormiańskiego. Autorem chaczkaru ormiański rzeźbiarz Varazdat Hambardzumyan.

Chaczkar zamojski ufundował, mieszkający w Polsce, ormiański filantrop Arsen Ovsepyan- prezes Fundacji Polsko-Ormiańskiej. Inicjatorem przedsięwzięcia był Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Edgar Chazaryan.

Po błogosławieństwie chaczkaru, w kościele pw. św. Katarzyny odprawiono mszę św. w porządku ormiańsko-apostolskim. Wydarzeniami towarzyszącymi były wykład dra Piotra Kondraciuka „Ormianie w Zamościu” i koncert zespołu „Miqayel Voskanyan & Friends” z Armenii.

Podczas niedzielnych uroczystości Ambasador Edgar Chazaryan wręczył Dyrektorowi Muzeum Andrzejowi Urbańskiemu odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury Armenii.

3 komentarzy

 • ciekawy
  ciekawy czwartek, 20 wrzesień 2018 16:31 Link do komentarza

  a co tam robił generał Hermaszewski? szkoda ze nie wiedzialem ze tam bedzie poszedłbym go znowu zobaczyc

 • czytelnik
  czytelnik czwartek, 20 wrzesień 2018 18:24 Link do komentarza

  generał Hermaszewski? - stoi skromnie bo mieli mu zabrać emeryturę i boi się wychylać

 • ciekawy
  ciekawy czwartek, 20 wrzesień 2018 20:35 Link do komentarza

  no tak ale jaki ma on zwiazek z Ormianami?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us