Reklama
Reklama

Brytyjczycy upamiętnią pilota spod Hrubieszowa

Franciszek Kornicki w gronie najwybitniejszych lotników RAF-u, foto: http://www.telegraph.co.uk Franciszek Kornicki w gronie najwybitniejszych lotników RAF-u, foto: http://www.telegraph.co.uk

Mowa o Franciszku Kornickim pochodzącym z Wereszyna, wsi w powiecie hrubieszowskim. Polski pilot znalazł się w gronie najwybitniejszych lotników RAF-u a jego sylwetka ma szansę znaleźć szczególne miejsce na wystawie przygotowanej z okazji 100-lecia brytyjskich sił powietrznych.

Muzeum Royal Air Force przygotowuje specjalną ekspozycję na przyszłoroczne obchody 100-lecia istnienia brytyjskiego lotnictwa. Z tej okazji zapytano internautów o najbardziej zasłużonego pilota samolotu Spitfire. Wśród 11 kandydatów znalazł się pochodzący z Zamojszczyzny Franciszek Kornicki.

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 roku w Wereszynie pod Hrubieszowem. Skończył gimnazjum w Hrubieszowie, następnie Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (ukończył ją z trzecią lokatą na 173 absolwentów). Później służył w 162 Eskadrze Myśliwskiej, w składzie której walczył we wrześniu 1939 r. Podczas II wojny światowej dowodził m.in. Dywizjonami 308 i 317 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Po wojnie zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii. Był majorem Royal Air Force.

Co ważne, Kornicki jest ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej. W ubiegłym roku świętował 100 urodziny.

Franciszek Kornicki obecnie w plebiscycie zajmuje pierwsze miejsce, ma miażdżącą przewagę . Swój głos można oddać na stronie www.telegraph.co.uk.

Sylwetka zwycięskiego pilota zostanie umieszczona na wystawie, na zaszczytnym miejscu, obok modelu myśliwca Spitfire.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us