Jak powstała "Cela Wołyniaków" na zamojskiej Rotundzie

Plakat, materiał nadesłany Plakat, materiał nadesłany
Książnica Zamojska zaprasza na spotkanie „Historia Powstania Celi Wołyniaków na podstawie zapisów Kroniki Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu". Podczas spotkania przedstawione zostaną okoliczności powstania tego miejsca pamięci na Rotundzie Zamojskiej.

"Prezentacja oparta będzie na bezcennym źródle wiedzy zawartej w Kronice Stowarzyszenia, prowadzonej od 1991 roku przez Panią Zofię Szwal. Cela Wołyniaków nazywana też Kryptą Wołyńską i Celą Wołyńską powstała staraniem Komitetu Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Pomysł jej utworzenia zrodził się w środowisku dawnych Wołyniaków. Historia tego miejsca związana jest z postacią Włodzimierza Sławosza Dębskiego, nauczyciela, muzyka, kompozytora, żołnierza i ojca znanego kompozytora Krzesimira Dębskiego. Krypta została urządzona przez dawnych mieszkańców Wołynia własnym sumptem. Wszyscy pracowali w czynie społecznym, wykonując poszczególne elementy jej wystroju. Poświęcenie celi miało miejsce 30 maja 1992 roku." - czytamy w opisie wydarzenia.

Spotkanie odbędzie się 23 listopada o godzinie 16.15 w Czytelni Regionalnej i Ogólnej Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu przy ul. Kamiennej 20.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us