Reklama

Rajd "Śladami walk Powstania Zamojskiego" [ZDJĘCIA]

Plakat, materiał nadesłany Plakat, materiał nadesłany
Ponad 40-osobowa grupa wzięła udział w Rajdzie Pieszym "Śladami walk Powstania Zamojskiego". Wydarzenie odbyło się 12 listopada, dla uczczenia 80. rocznicy bitwy pod Wojdą.

Uczestnicy spotkali się przy Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej, skąd po krótkim instruktażu posługiwania się mapą i kompasem wyruszyli na ponad 12-kilometrową trasę. Wiodła ona przez miejsca upamiętniające partyzantów walczących w obronie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-1944.

Pierwszy postój miał miejsce w Szewni Dolnej, przy pomniku Powstania Zamojskiego, podczas którego uczestnicy wysłuchali krótkiej historii o tych wydarzeniach, chwilą ciszy uczcili pamięć bohaterów i zapalili znicze.

W dalszą trasę wyruszyli za znakami ścieżki historyczno-przyrodniczej, przechodząc przez bukowo-jodłowe lasy pod pomnik partyzanta z Moskwy Pawła Dawidienki i do przysiółka Wojda. Po chwili odpoczynku, wysłuchaniu opisu z pierwszej zwycięskiej bitwy partyzanckiej, która odbyła się w dniu 30 grudnia 1942 roku pomiędzy I Kompanią Kadrową Batalionów Chłopskich przy współpracy z 37-osobowym odziałem partyzantów radzieckich, a ponad 300-osobowym dobrze uzbrojonym batalionem żandarmerii niemieckiej i zapaleniu zniczy uczestnicy wyruszyli do Bondyrza.

Dalsza część marszu czerwonym szlakiem partyzanckim prowadziła przez Bliżów i pola Kolonii Bliżów. Wszyscy uczestnicy rajdu od najmłodszych do seniorów mimo długiego i wyczerpującego marszu z zadowoleniem dotarli do mety. Na mecie rajdu przy Muzeum Armii Krajowej założonym przez Jana Sitka był czas na pamiątkowe zdjęcia, poczęstunek oraz konkurs z nagrodami.

Organizatorem rajdu był Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska przy wsparciu finansowym Powiatu Zamojskiego i Gminy Zamość.

3 komentarzy

 • Justus
  Justus sobota, 19 listopad 2022 18:25 Link do komentarza

  Co ten czołg w kolorze "pustynnej burzy"? Nie można go było na 80-lecie pomalować na zielono? Byłby bardziej wierny historii...:))

 • do Justus
  do Justus niedziela, 20 listopad 2022 09:16 Link do komentarza

  jak dawno temu byłem to stał chyba blizej płotu i miał ciemniejszy kolor

 • wscipski
  wscipski niedziela, 20 listopad 2022 21:50 Link do komentarza

  czołg jakiś czas temu przechodził gruntowną renowację piaskowanie, malowanie. jakość użytych materiałów nie powala... a to tylko 4 lata. czołg stoi w tym samym miejscu, armata tylko przestawiona.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us