Reklama
Reklama

Powstała monografia zamojskiej straży pożarnej

foto: PSP Zamość foto: PSP Zamość
W 2022 roku mija 140 lat od założenia przez zamojskiego farmaceutę Karola Kłossowskiego Towarzystwa Ogniowego – pierwszej formacji strażackiej w dziejach Zamościa. Jubileusz ten stał się dobrą okazją do wydania książki o zamojskich strażakach, ich trudzie, poświęceniu i pasji. Powstała monografia "Straż Pożarna w Zamościu - 140 lat historii".

19 maja, w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Zamościu, zorganizowano konferencję prasową poświęconą wydaniu monografii.

- Napisanie książki okazało się niemałym wyzwaniem dla pracowników komendy. Przyniosło nam ono jednocześnie wiele satysfakcji, płynącej z faktu, że stworzyliśmy pierwsze opracowanie tak szeroko opisujące historię zamojskiego pożarnictwa. Nie dało się jej przedstawić w oderwaniu od wydarzeń historycznych, w których uczestniczyli wszyscy Polacy, w tym mieszkańcy Zamojszczyzny. Czasy zawieruchy wojennej ze zrozumiałych względów były okresem najbardziej skąpym w wydarzenia w życiu straży oraz materiały i dokumenty je opisujące. Wiele kłopotu w dostępie do informacji nastręczył także okres powojenny. W naszym przypadku trudność w pisaniu polegała i na tym, że musieliśmy łączyć obowiązki zawodowe z poszukiwaniem materiałów źródłowych czy fotografii. Jednocześnie mamy świadomość, że do wielu faktów zapewne nie udało się nam dotrzeć i ich opisać. Liczymy, że ta publikacja będzie bodźcem do powstania kolejnych opracowań tego typu, które jeszcze pełniej ukażą naszą historię - mówi Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków. - Pisząc tę książkę, spotkaliśmy się z ogromną życzliwością i przychylnością różnych osób i instytucji, bez których nie byłoby możliwe jej przygotowanie. W gronie tym znalazły się osoby związane z formacją, a także wielu sympatyków strażackiej profesji. Starszy brygadier Jacek Sobczyński skierował serdeczne słowa podziękowania do Muzeum Zamojskiego – za przekazanie licznych fotografii ukazujących czasy sprzed wieku oraz do Archiwum Państwowego w Zamościu za życzliwość i wszelką okazaną pomoc przy prowadzeniu kwerend archiwalnych. Szczególne słowa podziękowania skierowano do Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, która zadbała o przyjazny przekaz i piękną szatę graficzną tej monografii. Komendant słowa podziękowania skierował do Pana Andrzeja Wnuka, prezydenta Zamościa, oraz Pana Stanisława Grześki, starosty zamojskiego – za wsparcie finansowe, dzięki któremu możliwe było wydanie tej monografii - dodaje rzecznik. 

W konferencji uczestniczyli: Andrzej Wnuk prezydent Zamościa, Stanisław Grześko, starosta zamojski, jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zamościu, st. bryg. Jacek Sobczyński komendant miejski PSP w Zamościu, dr Jakub Żygawski dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, Piotr Bartnik dyrektor Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, Leszek Wygachiewicz, realizujący skład i opracowanie graficzne oraz Anna Rudy, która przeprowadziła korektę.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us