Reklama
Reklama

Zamość: Rusza system indywidualnej segregacji odpadów

foto: UM Zamość foto: UM Zamość
W Zamościu wdrażany jest System Indywidualnej Segregacji Odpadów Komunalnych dla zabudowy wielorodzinnej. Od 8 grudnia, mieszkańcy bloków z ul. Sikorskiego oraz z osiedla Małe Ciche przy ul. Hrubieszowskiej będą mogli skorzystać z nowoczesnych pojemników na odpady komunalne.

System obejmie 22 budynki wielolokalowe czyli ok. 800 gospodarstw domowych. Jak informuje magistrat, ma na celu usprawnienie odbioru, poprawienie jakości odbieranych śmieci, a przede wszystkim wygodniejsze dla mieszkańców wyrzucanie odpadów.

"Przekazujemy mieszkańcom Zamościa nowoczesne, bezdotykowe, estetyczne i w pełni zautomatyzowane pojemniki, łatwo dostępne także dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Zarządcy nieruchomości, które zostały objęte systemem przekazali swoim mieszkańcom specjalne naklejki z kodami, które będą umieszczane na workach z odpadami. Odpowiednio oznaczony pojemnik otworzy się dopiero po zeskanowaniu kodu. Obsługa urządzeń jest bardzo prosta i intuicyjna. Co istotne, teren wokół pojemników będzie całodobowo monitorowany, co pozwoli wyeliminować zjawisko podrzucania śmieci. Konstrukcja pojemników uniemożliwia również rozprzestrzenianie się odpadów, np. przy wietrznej pogodzie czy dostanie się do nich ptaków lub gryzoni." - czytamy w komunikacie UM Zamość. 

Do końca grudnia system będzie działał również dla mieszkańców z ul. Redutowej, kilku bloków z ul. Wyszyńskiego oraz z ul. Chłodnej. Koszt wdrożenia to około 4 mln złotych, środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

11 komentarzy

  • Marnują nasze podatki
    Marnują nasze podatki wtorek, 07 grudzień 2021 18:33 Link do komentarza

    Mieszkam w jednym z krajów na Zachodzie Europy.Ani razu nie widziałem podobnego kontenera.Za to w każdym mieście czy miasteczku są podziemnie śmietniki.Czemu w Zamościu tudzież w całej Polsce próbujemy na siłę wprowadzać jakieś dziwne i drogie rozwiązania?Tak samo z wyświetlaczami na przystankach.Tutaj są małe proste panele które pokazują czas przyjazdu autobusu.Są małe i wyglądają na tanie.Ale są na KAŻDYM przystanku.U nas jak się montuje to jakieś drogie i wielkie jakby ktoś miał na tym strony internetowe przeglądać.Powiem wam czemu tak jest.Bo Ci ludzie którzy zarządzają miastem w upie... byli i mało widzieli.Więc skąd mogą wiedzieć że coś można zrobić inaczej?Albo nigdy nie mieli w życiu firmy i nie wiedzą o zarządzaniu pieniędzmi.Większość z nich to miernoty które niczego w życiu nie osiągnęły a teraz decydują o wydawaniu milionów złotych.Poszli do polityki bo wiedzą że to jedyny sposób żeby się dorobić.Bo sami nigdy w życiu nic mądrego nie wymyślą.Pamiętajmy przy następnych wyborach żeby głosować na ludzi z wizją i na takich którzy do czegoś w życiu doszli.Pozdrawiam

  • misiek1298
    misiek1298 wtorek, 07 grudzień 2021 21:46 Link do komentarza

    Czy ktoś miał w tym jakiś interes żeby kupić coś takiego? To ma być dla mieszkańców, osób starszych - a co im to da, w czym im to pomoże?

  • do tego wyżej
    do tego wyżej środa, 08 grudzień 2021 07:47 Link do komentarza

    Jak Ci się tu nic nie podoba w Zamościu, to po co przyjeżdżasz z tego swojego wielkiego świata? Zapewne masz wiele czasu podczas zmywania czy sortowania i przez to masz o wiele szerszą perspektywę dotyczącą rozwoju Zamościa. Nie martw się też o wybory w naszym mieście - wszak w żadnym wypadku Cię to nie dotyczy. Zdaje Ci się też zapewne, że do czegoś doszedłeś - nic tak w życiu człowiekowi nie pomaga jak dobre samopoczucie... ;)

  • Do Marnują nasze podatki
    Do Marnują nasze podatki środa, 08 grudzień 2021 09:31 Link do komentarza

    100% racji. Te 4 mln zł można by wykorzystać na znacznie ważniejsze cele niż gospodarka śmieciowa. A przed 7 rano jest ciemno - bo światła już wyłączone dla oszczędności - o wypadek wtedy nietrudno. Krótko mówiąc te śmietniki to pic i nic. Zresztą ciekawe jak będą działać te super nowoczesne urządzenia? Na mrozie może być różnie i wtedy gdzie wyrzucać śmieci? Ot gadżety dla gawiedzi żeby miała zajętą głowę a my tymczasem...…………...

  • Tom
    Tom środa, 08 grudzień 2021 10:22 Link do komentarza

    Cenzura działa

  • do Tom
    do Tom środa, 08 grudzień 2021 14:41 Link do komentarza

    Jaka cenzura?

  • Do tego pacana z drugiego komentarza
    Do tego pacana z drugiego komentarza środa, 08 grudzień 2021 15:24 Link do komentarza

    Nie muszę się tłumaczyć jakiemuś baranowi co robię w tym "wielkim świecie".Ja Ci matole do portfela nie zaglądam więc nie interesuj się tym czy się dorobiłem czy nie :)no ale jeśli masz mały móżdżek to i perspektywa wąska.Totalnie nie zrozumiałeś mojego przekazu a to znaczy że IQ niskie.A ja z głupkami nie dyskutuje, szkoda mojego cennego czasu.Jeśli Tobie praca na zachodzie kojarzy się tylko ze zmywaniem znaczy że mało wiesz o świecie matołku.Jak to mówią żadna praca nie hańbi.Więc jeśli ktoś zmywa i robi to dobrze to spoko.Żaden wstyd.Pan Profesor to pewnie na uczelni pracuje że gardzi takimi ludźmi? Nawet jeśli mnie nie ma w mieście to żyje tam moja rodzina a ja się w tym mieście urodziłem i wychowałem więc nie mów mi d.e.b.i.l.u czy mam prawo się martwić wyborami.Koniec dyskusji pacanie.Oby jak najmniej takich matołków jak Ty.Bo wtedy władza będzie mogła robić co chce.Bo głupek nie wie nawet że pieniądze da się wydać lepiej.Pozdrawiam i polecam pracę na zmywaku.Bardzo poszerza perspektywe ;)Baaaaj

  • Do tego powyżej
    Do tego powyżej czwartek, 09 grudzień 2021 09:01 Link do komentarza

    Wstydź się! Z obrzydzeniem przeczytałam to co po chamsku napisałeś, przykre, że takie typy jak ty-wulgarne, obrzydliwe i bez kultury "reprezentują" Polskę, ale też i rodzinę, o której piszesz. Nic dziwnego że z powodu takich typów jak ty uczciwi i kulturalni Polacy są za granicą traktowani jak drugi sort.

  • Abram
    Abram czwartek, 09 grudzień 2021 17:15 Link do komentarza

    Rozumiem, że można się poczuć urażonym czyimś komentarzem. Ale myślę, że ww. komentarz nie zasługuje na taką odpowiedź. Dałeś świadectwo o sobie, jesteś zwykłym chamem. Nie wiem co ty tam robisz na tym Zachodzie i mało mnie to obchodzi. Ale chyba z kulturą to raczej nie masz do czynienia.

  • wacek
    wacek czwartek, 09 grudzień 2021 17:47 Link do komentarza

    czytam i nie wierzę "uczciwi i kulturalni Polacy za granicą" hahaha
    kto był w celach zarobkowych za granicą ten wie jacy są Polacy względem siebie, przykre to ale Polak, Polakowi wilkiem!

  • Do Pani powyżej
    Do Pani powyżej czwartek, 09 grudzień 2021 18:32 Link do komentarza

    Dziękuje za to że mój post wywołał w Pani takie poruszenie.Bardzo mnie to cieszy.Ja akurat nie jestem traktowany jak "drugi sort", więc nie wiem o czy mowa.Jeśli ktoś jest tak traktowany to już nie mój problem.Akurat co do uczciwości i kultury naszych rodaków za granicą to można książke napisać, ale to nie temat naszej "dyskusji".Powiem krótko.Jestem na co dzień człowiekiem wysokiej kultury, ale do chama trzeba mówić po chamsku bo inaczej nie zrozumie.Nikt mi nie będzie mówił czy Zamość jest moim miastem czy też nie.Ja chciałem tylko napisać co wiem z własnego doświadczenia, jak gospodaruje sie pieniędzmi w kraju który jest wysoko rozwinięty.W kraju w którym są świetne drogi, super rozwinięta komunikacja publiczna, sieć ścieżek rowerowych.Kraju w którym nikt nie wyłącza latarni na noc żeby "zaoszczędzić".W kraju w którym śmietniki podziemne są normą.U nas szanowna Rada Miasta dyskutuje o tym jakby to była jakaś technologia rodem z kosmosu.A zamiast na osiedlach montować śmietniki podziemne które są bardziej wydajne i nie dają tyle smrodu kupuje sie system za 4mln!!! A za cene tego drogiegio cacka można kupić 137 podziemnych śmietników i zamontować je na kilku osiedlach w tym na Starym Mieście.Moje oburzenie wynika z tego że to nie pierwsza i nie ostatnia głupia decyzja tych ludzi.Oni tracą miliony złotych każdego roku.A jakiś pacan mi wyskakuje z tekstami że mam sie nie interesować swoim miastem?A to nie można wyjechać dorobić sie i wrócić?Zostałem wykreślony z listy mieszkańców na zawsze?A jeśli na co dzień widze że coś działa lepiej to mam sie tym nie dzielić?Bo co?Bo jakiś palant zakompleksiony tak uważa?Pozdrawiam serdecznie :)