Szkoła apeluje o zapalenie światełka pamięci Dzieciom Zamojszczyzny

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Zbliża się święto patrona Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Wydarzenie obchodzone jest 27 listopada. W tym roku, ze względu na pandemię, święto będzie miało inną formułę.

"Nie możemy całą społecznością lokalną wspólnie uczcić pamięci tamtych dni, ale my, współcześnie żyjący, pamiętamy o tamtych tragicznych wydarzeniach. W wyniku akcji wysiedleńczej przemocą usunięto z domów ponad 100 tysięcy mieszkańców, w tym około 30 tysięcy dzieci. Na spakowanie „bagażu podręcznego” wszyscy mieli zaledwie kilka minut. Ładowano ich do nieocieplanych wagonów i przewożono do obozów przejściowych, które znajdowały się, między innymi na zbiegu zamojskich ulic Lubelskiej i Okrzei, gdzie teraz znajduje się nasza szkoła. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać o dramatycznych losach Dzieci Zamojszczyzny. Nasza szkoła nosi ich imię. Wybór takiego patrona zobowiązuje nie tylko do pamięci o męczeństwie dzieci, ale również do wychowania młodego pokolenia w duchu miłości Ojczyzny. Niech młode pokolenia pamiętają o czynach swych przodków, niech będą z nich dumne i niech następnym pokoleniom przekazują prawdę o tym, że jedni ginęli po to, by inni mogli żyć w wolnej Ojczyźnie." - informuje dyrekcja szkoły.

Społeczność szkoły apeluje do mieszkańców Zamościa o zapalenie światełka pamięci Dzieciom Zamojszczyzny w dniu 27 listopada, który został przyjęty jako symboliczny początek wysiedleń na Zamojszczyźnie.

W Zamościu jeden pomnik pamięci Dzieci Zamojszczyzny stoi przy ulicy Akademickiej, naprzeciw Akademii, na terenie dawnego ogródka gimnazjalnego, drugi u zbiegu ulic Józefa Piłsudskiego i Stefana Okrzei, trzeci zaś na cmentarzu, przy ulicy Peowiaków.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us