Stare Miasto w Zamościu zmienia się

foto: UM Zamość foto: UM Zamość

Plac M. Stefanidesa i Plac Wolności zyskają nowy, estetyczny wygląd. Ulica Łukasińskiego będzie miała nową nawierzchnię, znikną bariery architektoniczne. Projekty mają dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu, inwestycje mogą być realizowane przy niższym niż zakładano, udziale środków własnych Miasta Zamość.

Umowy z wykonawcą, firmą STRABAG Sp. z o. o. zostały podpisane 1 lipca 2020 r.

W imieniu Miasta Zamość umowę podpisał prezydent Andrzej Wnuk, spółkę STRABAG reprezentował dyrektor oddziału Lublin Marcin Zieliński.

- To dla nas niezmiernie ważne, ponieważ Plac Stefanidesa i Plac Wolności są, poza Rynkiem Wielkim, wizytówką miasta. Od wielu lat próbowaliśmy pozyskać pieniądze na te bardzo kosztowne inwestycje, które są warte ok. 17 mln zł, co jest rzadko spotykane jeśli chodzi o drogi. Na wysokość kosztów wpływa wiele elementów np. zakres konserwatorski, materiały, jakie zostaną użyte do realizacji zadania, ale również ogrom prac związanych z przebudową kolizji podziemnych- mówi prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

„Remont konserwatorski- Przebudowa Placu Melchiora Stefanidesa (droga gminna nr 110594L) wraz z odcinkiem ulicy Łukasińskiego (droga powiatowa nr 3314L) od km 0+010,89 do km 0+566,60 w Zamościu”.

Projekt zakłada m.in. przywrócenie historycznego poziomu ulic poprzez likwidację schodów przy Bramie Lubelskiej Nowej i Nadszańcu Bastionu VI. Ulica Łukasińskiego będzie miała nową nawierzchnię z kostki granitowej (warstwa ścieralna z czerwonej kostki granitowej płomieniowanej), która poprzez różnicowanie kolorystyczne będzie wyznaczać strefy funkcjonale, oddzielające ruch pieszy i kołowy. Krawężniki zostaną zlikwidowane, by cała przestrzeń była pozbawiona barier architektonicznych.

Ruch samochodowy na ul. Łukasińskiego będzie spowolniony, ruch pieszy i rowerowy będą traktowane priorytetowo, zgodnie z współczesnymi wymaganiami jakimi powinny odpowiadać drogi publiczne.

Na terenie objętym projektem pojawią się m.in. elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, kraty ochronne wokół drzew- wszystko utrzymane w stylistyce minimalistycznej, będącej tłem dla otaczającej przestrzeni.

Plac Stefanidesa i ulica Łukasińskiego (na odcinku od ronda Jana Zamoyskiego do „ekonomika”) będą miały nowe oświetlenie, a zaprojektowane latarnie będą nawiązywać do charakteru Placu Stefanidesa. Całość uzupełnią nasadzenia, będą to m.in. drzewa liściaste o kulistej koronie- przeznaczone do przestrzeni miejskich, a także bluszcze, krzewy, zieleńce. Zgodnie z zawartą umową, wykonawca ma czas na realizację zadania do 03.11.2021 r.

„ Remont konserwatorski- Przebudowa Placu Wolności (droga gminna nr 110595L) wraz z odcinkiem ulicy Kościuszki (droga gminna nr 110522L) od km 0+202,0 do km 0+308,0 oraz odcinkiem ulicy Okopowej (droga powiatowa nr 3322L) od km 0+000 do km 0+180,70 w Zamościu”.

Plac Wolności będzie miał m.in. nową nawierzchnię kostki granitowej, która swoją kolorystyką będzie nawiązywała do przebudowywanej ulicy Łukasińskiego (o czym piszemy wyżej) oraz nową konstrukcję placu, oświetlenie (oprawy LED), monitoring i elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery).

Podobny zakres zadań będzie realizowany na ul. Kościuszki i ul. Okopowej- na odcinku od wlotu ronda Braci Pomarańskich do granicy pasa kolejowego dotychczasowa nawierzchnia będzie zastąpiona nową, wykonaną z kostki granitowej. Projekt zakłada m.in. budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę sieci oświetlenia ulicznego na typu LED i montaż elementów małej architektury: ławki, kosze na śmieci, słupki przystankowe. Zgodnie z zawartą umową, wykonawca ma czas na realizację zadania do 05.11.2021 r.

10 komentarzy

 • AW
  AW środa, 01 lipiec 2020 15:17 Link do komentarza

  Jak widać na zdjęciu te osoby są w pomieszczeniu. To już nie obowiązuje zakrywanie mosa i ust oraz odległości ? Czy to dotyczy tylko plebsu ? A takie dramatyczne filmiki nagrywał jeden z nich.

 • Brukarz
  Brukarz środa, 01 lipiec 2020 15:32 Link do komentarza

  Wszystkich mądrych ludzi ze zdjęcia zapraszam aby przejechali się rowerem lub samochodem(możecie służbowym) po ulicy Królowej Jadwigi i zastanówcie się czy taka nawierzchnia jest wskazana pod kątem ruchu kołowego (spalinowego i nie).
  Na koniec poproście koleżanki ze stołków obok żeby wybrały się na spacer, przechodząc przez dowolne przejście dla pieszych na ulicy Królowej Jadwigi - tylko koniecznie w szpilkach albo obcasach - i niech się wypowiedzą czy czują się na takiej nawierzchni komfortowo i bezpiecznie? Najlepsze efekty będą oczywiście gdy spadnie deszcz.

  Ktoś z rodziny albo znajomych zajmuje się produkcją takiej koski?
  Jak dostaliście projekt do zatwierdzenia to na prawdę nie przeszło wam przez ciasne główki jakie będą efekty tej modernizacji?
  Ile razy poprawialiście nawierzchnię na ul. Królowej Jadwigi od momentu jej modernizacji?
  Za rzadko się zapada? Przypominam, że po tej jezdni będą poruszały się autobusy miejskie, które ważą po kilkanaście ton.
  A może tutaj też ktoś znajomy zajmuje się takimi pracami poprawkowymi?

 • ciekawy
  ciekawy środa, 01 lipiec 2020 19:19 Link do komentarza

  jest jakas wizualizacja projektu czy tylko w umysłach projektujących? grafika chyba mają?

 • Janko z Sitańca
  Janko z Sitańca środa, 01 lipiec 2020 20:50 Link do komentarza

  Przypomnijmy sobie kto robił jakiś czas temu te blaty z granitu na dawnym zielonym rynku co się potem je wywaliło, bo była to tak samo bezsensowna inwestycja naszego pięknego miasta. Czy teraz na dostawę kamienia wygra przypadkiem ta sama firma? Zobaczymy, zobaczymy.

 • Smutmen
  Smutmen czwartek, 02 lipiec 2020 08:31 Link do komentarza

  Proszę o opinie tego : http://sienkiewicza22.com

  Dlaczego nikt nie chroni wyjątkowości Zamościa???
  Zaburzona panorama miasta !!!
  Jak można się zgodzić na 6 kondygnacyjny wieżowiec zaraz na granicy fortyfikacji?????

 • nie-urzędas
  nie-urzędas czwartek, 02 lipiec 2020 08:46 Link do komentarza

  Oooooch, aaaach, jak będzie ładnie! No to może włodarze tego miasta spowodują żeby Zarząd Dróg Grodzkich zrobił coś z tymi choler...mi krzakami przy Szczebrzeskiej przed sygnalizacją świetlną! Tam nie można bezpiecznie przejść chodnikiem do sklepu bo gałęzie biją po oczach, chwastów pełno wyrosło, zarząd osiedla Karolówka nie kwapi się żeby zadbać o tę stronę osiedla, tylko dbają o swoją okolicę gdzie mieszkają. I każdy ważny - bo on urzędas, a dzieciaki rowerkami się zderzyły w tych krzaczorach, dobrze że skończyło się na stłuczeniu kolana.

 • Mariusz
  Mariusz czwartek, 02 lipiec 2020 19:19 Link do komentarza

  @Brukarz - zgadzam się w 100%
  Funkcjonalność żadna, ale będzie ładnie wyglądać - i to niestety jest w tym projekcie najważniejsze

 • jan III
  jan III wtorek, 07 lipiec 2020 09:22 Link do komentarza

  Na budowę przy ul. Sienkiewicza dużego obiektu, który zakłóca panoramę Starego Miasta wydano zgodę, natomiast na budowę filharmonii przy ul. Sadowej nie obyło się bez problemów. Z tym tylko, że budowa przy ul. Sadowej nie zakłócała panoramy Starego Miasta. Czegoś tu nie rozumiem. Gdzie w tym miejscu jest konserwator zabytków? Co na to Narodowy Instytut Dziedzictwa?

 • nik
  nik wtorek, 07 lipiec 2020 12:08 Link do komentarza

  gratulacje dla gospodarza terenów zielonych starego miasta (perfekcja w strzyżeniu trawy!!!).

 • dziwnyjesttenswiat
  dziwnyjesttenswiat wtorek, 07 lipiec 2020 15:28 Link do komentarza

  u mnie strzygą tak ze z jednej strony przystanku ostrzyżone a z drugiej już nie ale nie wiem dlaczego

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us