Reklama
Reklama

Zbliża się światowy dzień bez tytoniu

Plakat, foto: materiał nadesłany Plakat, foto: materiał nadesłany

31 maja 2020 r. będziemy obchodzić Światowy Dzień Bez Tytoniu. Został on zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987r.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia tytoniu, także papierosów elektronicznych oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat skutków zdrowotnych używania tytoniu i narażania na dym tytoniowy.

- Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a w efekcie umieralności. Dlatego tak ważna jest promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, motywowanie do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób, promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie postaw asertywnych szczególnie wśród młodych ludzi - informuje Stanisław Jaślikowski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zamościu. - Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór). Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Rzucenie palenia jest więc najważniejszym zaleceniem zdrowotnym! Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Wypalanie nawet kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia - dodaje.

Sanepid informuje również, że używanie e-papierosów nie jest bezpieczne zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Większość e-papierosów zawiera nikotynę. Używanie nikotyny w okresie dojrzewania może zaszkodzić tym częściom mózgu, które są odpowiedzialne za uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów. E-papierosy mogą zawierać inne szkodliwe substancje oprócz nikotyny, które szkodliwie wpływają na układ oddechowy i krążenia. Młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości.


Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us