Reklama
Reklama

Prezydent Zamościa zwołał nadzwyczajną sesję w sprawie podwyżek cen za wywóz śmieci

Prezydent Zamościa zwołał nadzwyczajną sesję w sprawie podwyżek cen za wywóz śmieci

Na wniosek prezydenta Zamościa zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta w sprawie podwyżek cen za wywóz śmieci. Andrzej Wnuk zapowiedział to na ostatniej sesji, kiedy radni zdjęli projekt uchwały "śmieciowiej" z porządku obrad. Przypomnijmy, zamojski magistrat szykuje gigantyczne podwyżki. Mieszkańcy mogą płacić aż 30 zł od osoby za odbiór śmieci. 

Zamojscy radni na wczorajszej sesji zdjęli z porządku obrad uchwały dotyczące podwyżek. Zaproponowali przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami. Prezydent chce jednak przeforsować podwyżkę. Sesja nadzwyczajna zwołana została na najbliższy piątek, na godzinę 12:00. 

Prezydent Andrzej Wnuk wyjaśnił na swoim facebookowym profilu, dlaczego zaproponował aż tak duże podwyżki:

"Szanowni Państwo, chciałbym podzielić się z Państwem przemyśleniami po wczorajszej sesji. Temat śmieci w Zamościu. Od nowego roku opłaty za wywóz śmieci wzrosły nawet kilkukrotnie. To efekt coraz bardziej rygorystycznych norm recyklingowych, które musi spełnić Polska. To nie jest wymysł prezydenta, urzędników czy kogokolwiek. Świat tonie w śmieciach.

Od nowego roku więcej za ich wywóz zapłacą nie tylko ci, którzy nie będą ich segregować. Podwyżki opłat – w różnej wysokości – czekają większość z nas. Wszystko z powodu zmienionych niedawno przepisów, które nakładają na firmy zajmujące się składowaniem odpadów nowe obowiązki. Muszą one instalować w swoich zakładach monitoring wizyjny i instalacje przeciwpożarowe oraz gromadzić rezerwy finansowe na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń, które mogą powstać wskutek szkód wyrządzonych środowisku. Naraża to właścicieli składowisk i zakładów przetwarzania odpadów na dodatkowe koszty. A te rosną także ze względu na wzrost płacy minimalnej, cen prądu i paliwa oraz podwyżek tzw. opłat marszałkowskich pobieranych za umieszczenie odpadów na składowisku. Prezydent, kiedy zostaje wybrany, ma służyć mieszkańcom, ma słuchać i być otwartym. Jestem otwarty na rozmowę, dlatego że szacunek należy się każdemu człowiekowi. Nie jesteśmy w stanie przejść obojętnie wobec sytuacji z którą mamy do czynienia. Teraz musimy podjąć decyzję. Ta decyzja stoi przed radnymi. To trudna sytuacja kiedy musimy wprowadzić nowe ceny za dotychczasowe usługi. Miasto się rozwija. Remontujemy drogi, szkoły, szpital. Na funkcjonalności zyskują dotychczasowe obiekty. Wspieramy osoby potrzebujące, mamy nowy dom dziecka, pogotowie opiekuńcze, Centrum Integracji Społecznej. Nikt nie ma wątpliwości, że te zmiany są potrzebne. Na tym etapie spowolnienie rozwoju miasta będzie miało drastyczne skutki. Radni Rady Miasta Zamość mają trudne zadanie. To również od ich decyzji zależy przyszłość miasta. Dlatego zdecydowałem się zwołać sesję nadzwyczajną w najbliższy piątek o godzinie 12:00. Chciałbym prosić Państwa o jej obejrzenie w całości. Przed radnymi obecnej kadencji stoi niemiły obowiązek. Przez osiem ostatnich lat ich poprzednicy uciekali od problemu, bojąc się stopniowego podnoszenia cen za wywóz odpadów, bo takie decyzje są zawsze niepopularne. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej i wspólnie uda nam się wypracować stanowisko, dzięki któremu nie trzeba będzie rezygnować z kilku ważnych inwestycji, żeby miasto mogło dopłacić do śmieci."

A Wy co o tym sądzicie?

14 komentarzy

 • Grażka
  Grażka wtorek, 28 styczeń 2020 23:40 Link do komentarza

  A na 150 tysięcy złotych za świecidełka na Rynku pieniądze były... Na podwyżki i tablety dla radnych pieniądze były... Na pensje i nagrody dla szefostwa w PGK pieniądze były... A jak chodzi o śmieci, to nagle system sie nie bilansuje. Do d*** z takim prezydentem - jeśli on przeforsuje kolejną podwyżkę śmieci, to więcej na niego nie zagłosuje. I z tego co słysze, to nie tylko ja.

 • Pisomyślenie
  Pisomyślenie środa, 29 styczeń 2020 06:10 Link do komentarza

  Ludzie mają krótką i wybiórczą pamięć.
  Zrobi się jakiś polo-koncert, albo inny świetlny festyn. Przyjedzie jakaś ciężarówka czy MMA.
  Nie zagłosuje 5, może 10% z aktualnych wyborców. Wystarczy, żeby się nie przejmować.

 • Hipokryzja
  Hipokryzja środa, 29 styczeń 2020 08:46 Link do komentarza

  zatrudnijcie jeszcze paru znajomków w PGK. Małysz, Godzisz, Lubczyk. Sami fachowcy. I muszą kosztować

 • niezadowolony
  niezadowolony środa, 29 styczeń 2020 10:34 Link do komentarza

  Może tak wprowadzić do obrad punkt "ODWOŁAĆ PREZYDENTA"

 • proeko
  proeko środa, 29 styczeń 2020 10:37 Link do komentarza

  A ciekawe ile Wnuk płaci za wywóz śmieci. Niech zacznie edukowanie od swoich sąsiadów - pewnie większość wszystko przepuszcza przez piec - jak to na wsi.

 • anty-wnuk
  anty-wnuk środa, 29 styczeń 2020 10:45 Link do komentarza

  Lis farbowany - niby to nie z PIS, a jak trzeba to o poparcie zabiega i d*** liże.

  Był idealista, który niczego nie potrzebował i zależało mu na naszym mieście, a komuś się zmian zachciało - to teraz płaczcie i płaćcie.

 • B
  B środa, 29 styczeń 2020 13:26 Link do komentarza

  SKANDALICZNE PODWYŻKI
  !!!

 • śmieć
  śmieć środa, 29 styczeń 2020 13:51 Link do komentarza

  Proponuję zrzutkę na kilka sztuk taczek

 • odwołać go, bo wiocha
  odwołać go, bo wiocha środa, 29 styczeń 2020 14:18 Link do komentarza

  Niech napisze jaka stawka w Sitańcu i czy podwyżki też dla gminy w której mieszka będą. Jaki to wstyd, aby prezydent nie mieszkał w mieście, którego jest prezydentem tylko gdzieś obok na wsi i dojeżdżał. Tak to każdemu łatwo śrubę dokręcić, jak samemu się nie zapłaci.

 • Mim
  Mim środa, 29 styczeń 2020 16:05 Link do komentarza

  Jak na premie przed końcem roku w PGK to byly pieniądze dla prezesów i kierownikow a dla zwykłych pracowników to nie ma na 13-ki.To jest tak samo jak w MZK aby czekać jak to wszystko zmarnują bo to o to chodzi.bilans ma się zgadzać ale w ich portfelach.

 • Ona
  Ona środa, 29 styczeń 2020 16:21 Link do komentarza

  120zł ma płacić rodzina z dwojgiem dzieci za wywóz śmieci?! Panie Prezydencie nie ładnie... Mam nadzieję, iż Radni podejmą właściwą decyzję.

 • ewa
  ewa środa, 29 styczeń 2020 17:00 Link do komentarza

  Dziś zastałam opróżniony kosz na śmieci, a w nim karteczę, że nie segreguję. Jedynie wątpliwe śmieci to były chusteczki do nosa zasmarkane w czasie choroby. Nikt do tej pory nie pokusił się żeby nam mieszkańcom dokładnie określić co może, a co nie powinno znaleźć się w zmieszanych. Może wzorem Łodzi, tęgie głowy z PGK pokusiły się o "ściągawkę" co można a czego nie wrzucać. Pare dni temu zapytałam w PGK gdzie wrzucić pojemnik po śmietanie i co? pani odpowiedziała że umyty kubeczek do plastików a brudny do zmieszanych!!! gdzie tu ochrona środowiska, skoro muszę wylać pare litrów wody aby dać do plastkików, choć i tak mycie odbywa się przy końcowej segregacji. Nie wiedzą te tęgie głowy jak sie do tego zabrać, najłatwiej zostawić karteczkę, że nie segregujemy, porażka, będę domagała się odpowiedzi na pytanie co w koszu było zbędnego. Poza tym gdzie mam przez trzy m-ce przechowywać "biodegradowalne" smród bród i zaraz jakiś koronowirus albo inna zaraza.

 • Ona
  Ona środa, 29 styczeń 2020 18:48 Link do komentarza

  No właśnie, gdzie tu ochrona środowiska? Widzę, że najważniejsze jest wyciągnięcie jak najwięcej pieniędzy od ludzi. Propozycja naliczania opłat za śmieci w zależności od zużycia wody istna paranoja. Aby posegregować śmieci i np kubeczek po śmietanie czy jogurcie wyrzucić do plastików muszę go najpierw umyć, czyli zużyć wodę co z kolei wpływa na rachunki za śmieci...

 • piripiri
  piripiri środa, 29 styczeń 2020 21:16 Link do komentarza

  Opłaty za wywóz śmieci w gminach pow. zamojskiego, w tym w gminach ościennych obsługiwanych m.in. przez PGK Zamość wynoszą w 2020 r. 15-20 zł od osoby/mc (po podwyżkach). Miasto Zamość ma mieć wyższe opłaty, mimo że firmą wywożącą śmieci jest również PGK Zamość (spółka miasta ZMC)? O co w tym wszystkim chodzi? Śmieci to śmierdzący problem, ale żeby aż tak śmierdzący...

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us