Reklama
Reklama

Czujka na straży twojego bezpieczeństwa

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

6 grudnia w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu, odbyła się konferencja prasowa w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. - Poprzez media chcemy dotrzeć do jak największej grupy ludzi, z przekazem, dotyczącym zasad bezpieczeństwa w sezonie grzewczym - informuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków.

Podczas konferencji Jacek Sobczyński, Komendant Miejski PSP w Zamościu, zwrócił szczególną uwagę na zagrożenie powodowane tlenkiem węgla. Przypomnijmy tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Gaz ten powstaje w wyniku niepełnego spalania (niedobór tlenu) różnych materiałów w tym różnego rodzaju paliwa spalanego w urządzeniach ogrzewczych. Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, w konsekwencji nawet zgon.

Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszych domów, jest zainstalowanie (w górnej części pomieszczenia) czujnika tlenku węgla, bądź autonomicznej czujki pożarowej. Urządzenia w bardzo krótkim czasie, są w stanie wykryć dany rodzaj zagrożenia, a głośny sygnał akustyczny będzie informował o zagrożeniu, co pozwoli na podjecie właściwych działań (czynności gaśniczych lub opuszczenie zagrożonego pomieszczenia). Urządzenia takie można nabyć w sklepach ogólnobudowlanych już 30 zł, a ich konserwacja wiąże się jedynie z wymianą baterii 9V.

Podczas minionego sezonu grzewczego (od października do końca marca), na terenie powiatu zamojskiego odnotowano 101 pożarów w budynkach mieszkalnych, w wyniku których 12 osób zostało poszkodowanych, z których 3 osoby straciły życie. Ponadto odnotowano 7 przypadków emisji tlenku węgla w których 7 osób zostało poszkodowanych. Podczas bieżącego sezonu odnotowano już 20 pożarów w budynkach mieszkalnych.

W trakcie konferencji przybliżono także obowiązki właścicieli i zarządców obiektów dotyczących bezpiecznego użytkowania instalacji. Przypomnijmy instalacje elektryczne (szczególnie gdy są wykorzystywane elektryczne urządzenia ogrzewcze), należy poddawać okresowym przeglądom nie rzadziej niż raz na 5 lat, instalacje wentylacyjno dymowe nie rzadziej niż raz na rok. Czynności powinny przeprowadzać osoby posiadające stosowne kwalifikacje. Dodatkowo z przewodów dymowych należy usuwać zanieczyszczenia, w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym lub ciekłym raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem gazowym raz na 6-cy. Jednocześnie, w odniesieniu do budynków mieszkalnych jednorodzinnych, usuwanie zanieczyszczeń nie muszą wykonywać osoby posiadające stosownych kwalifikacji. Takie czynności można wykonać we własnym zakresie z zachowaniem szczególnej ostrożności i zasad bhp.

Ponadto przypominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa takich jak:

- zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza (absolutny zakaz zasłaniania kratek wentylacyjnych), warto jest stosować nawiewniki okiennych,
- zachowanie stosownych odległości min 1 m. przy składowaniu materiałów palnych (opał, ubrania, papier) w pobliżu pieca c.o.,
- zapewnienie okresowych przeglądów urządzeń grzewczych,
- przy przechowywaniu materiałów palnych należy zachować odległości min. 0,5m od urządzeń i instalacji nagrzewających się do temperatury przetaczającej ponad 100 0C.

Podczas konferencji apelowano także o empatię i informowanie służb o osobach bezdomnych, przebywających w obiektach bez ogrzewania. Niskie temperatury stanowią dla nich bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. Jednocześnie informowano o zakazie palenia w piecach c.o. niewłaściwymi materiałami palnymi w tym np. płytami meblowymi. Działania takie są bardzo nieodpowiedzialne, gdyż do atmosfery przedostaje się bardzo dużo trujących związków, które my wszyscy wdychamy.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us