Reklama
Reklama

Startuje zamojska kampania "Żyję na 100%"

Plakat, foto: materiał nadesłany Plakat, foto: materiał nadesłany

„Żyję na 100%” to kampania informacyjno-edukacyjna realizowana w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. "Chcemy zachęcić każdego mieszkańca do oceny własnego modelu picia. Chcemy ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku z piciem alkoholu oraz pokazać alternatywne formy spędzania czasu." - informują organizatorzy.

Organizatorem kampanii jest Miasto Zamość. Akcję wspiera Zamojskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Kampania adresowana jest do konsumentów napojów alkoholowych - także, tych którym wydaje się, że piją niewiele.

Kampania ma na celu ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu.

- Naszą rolą nie jest nakłanianie do całkowitej abstynencji, choć ta w przypadku niektórych osób, np. młodzieży i kobiet w ciąży czy kierowców jest konieczna, ale pokazanie, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka. Kampania to jedna z form odpowiedzi na utrzymujący się wysoki poziom spożycia alkoholu wśród dorosłych. Trochę oswajamy się z liczbami i niejednokrotnie ponure statystyki nie robią już na nas wrażenia – wyjaśnia dyrektor wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość Krzysztof Rusztyn.

W zamojskich punktach sprzedaży napojów alkoholowych w 2018 r. wartość sprzedaży alkoholu wyniosła 79 504 889 zł i jest to wzrost o prawie 16% w stosunku do 2014 r. Piwo jest najbardziej popularnym napojem alkoholowym. Jego wartość w strukturze spożycia przekracza 50%. W ostatnich dwu latach wzrosła sprzedaż wódki. Na jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada w mieście 307 mieszkańców i choć jest to minimalny wzrost w stosunku do lat ubiegłych to na jedną aptekę ogólnodostępną ok. 1800 mieszkańców. Liczba osób nietrzeźwych zatrzymanych do wytrzeźwienia w Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych w każdym z ostatnich trzech latach przekroczyła 1300 osób. W zamojskich szpitalach w roku ubiegły ponad 560 pacjentom w stanie nietrzeźwości udzielono pomocy medycznej.

W Polsce spożycie 100% alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ostatnich 20 latach z 7,08 l w 1997 roku do 9,55 l w 2018 roku (dane GUS). Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji, a ponad 200 rodzajów chorób i urazów wiąże się z jego spożywaniem. Poziom rozpowszechnienia społecznych i zdrowotnych szkód alkoholowych jest tym większy, im powszechniej alkohol jest spożywany w populacji. Ponad 80% dorosłych mieszkańców Polski spożywa alkohol, w tym ok. 12% nadużywa alkoholu.

-Życie na 100% nie polega na tym, aby je przeżyć, ale aby stało się wspaniałą, bogatą w cenne doświadczenia podróżą, zatem warto tworzyć dobre nawyki. Warto zmieniać swój sposób myślenia. Warto podejmować kolejne wyzwania- mówi specjalista terapii uzależnień, prezes Zamojskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego Izabella Kwiatkowska.

Kampania potrwa do marca 2020. Powstanie fanpage akcji na Facebook'u, na stronie zamosc.pl będzie utworzona specjalna zakładka, w planach jest przygotowanie spotu/filmu ph. "Żyję na 100 %". Kampania to również m.in. audycje radiowe, artykuły prasowe, dystrybucja materiałów informacyjno- edukacyjnych do placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us