Reklama
Reklama

PKP LHS promuje bezpieczne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Szacuje się, że aż 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce wynika z nieprawidłowego zachowania kierowców. Chcąc przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom łamania przepisów i nieostrożności użytkowników dróg, Spółka PKP LHS rozpoczyna kampanię społeczno-edukacyjną „Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych”.

Celem kampanii jest uświadomienie szerokiemu gronu odbiorców, że nieostrożność i niestosowanie się do przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych mogą skończyć się tragicznie.

– Droga hamowania rozpędzonego pociągu towarowego może wynieść nawet około kilometra, dlatego maszynista nie ma żadnej możliwości manewru jeśli kierowca nie będzie przestrzegał przepisów i nie zachowa wymaganej ostrożności. Dlatego apelujemy o ostrożność do kierowców. Prowadzimy działania edukacyjne, a dzięki dodatkowemu oznakowaniu przejazdów ułatwiamy kontakt ze służbami ratunkowymi – mówi prezes PKP LHS, Zbigniew Tracichleb.

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w 2018 roku na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych doszło do 215 wypadków, w których zginęło 49 osób. Linia LHS przebiega w większości przez tereny słabo zurbanizowane, stąd od początku 2018 roku odnotowano tylko 4 wypadki i 6 incydentów, w skutek czego ranne zostały 3 osoby. We wszystkich sytuacjach incydenty czy też wypadki spowodowane były naruszeniem przepisów przez kierowców lub niezachowaniem przez nich ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych.

Aż 98 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce wynika z nieostrożności kierowców. Najczęstszy błąd i wykroczenie to lekceważenie znaku „Stop”. Zdarzają się również przypadki wjazdu na tory przy zamykających się rogatkach lub próby ich ominięcia. W ramach kampanii „Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych” PKP LHS będzie sukcesywnie umieszczała „Żółtą naklejkę” na wszystkich przejazdach linii szerokotorowej. Na naklejkach znajdzie się numer alarmowy 112, numer do służb technicznych oraz indywidualny numer przejazdu, który pozwala precyzyjnie określić miejsce zdarzenia i, jeśli to konieczne, wstrzymać ruch pociągów na czas akcji ratunkowej. PKP LHS prowadzi zakrojony na szeroką skalę program inwestycyjny, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo. Dzięki automatyzacji linii szerokotorowej na ponad 50 przejazdach pojawi się nowoczesna sygnalizacja. Ponieważ wszystkie wypadki w latach 2015 – 2019 miały miejsce na niestrzeżonych przejazdach kategorii D, PKP LHS podjęła decyzję o podwyższeniu kategorii na części z nich, co oznacza modernizację i uruchomienie sygnalizacji. W latach 2017-2019 zmodernizowano łącznie 22 przejazdy, natomiast do roku 2022 zaplanowano przebudowę kolejnych 30 przejazdów.

W ramach kampanii „Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych” PKP LHS przeprowadzi szkolenia w zakresie zwiększenia świadomości o zagrożeniach występujących na przejazdach kolejowo-drogowych. Szkolenia skierowane będą do samorządów i placówek oświatowych. Zaangażowanie Spółki PKP LHS w edukację w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych pozwoli na dotarcie z przekazem do jak najszerszego grona odbiorców i w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us