Reklama
Reklama

Zamość: Magistrat odwiesił postępowanie w sprawie spalarni

Inwestycja miałaby powstać na terenie ciepłowni, foto: archiwum Inwestycja miałaby powstać na terenie ciepłowni, foto: archiwum

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że organem, który powinien wydać decyzję środowiskową dla budowy w Zamościu spalarni odpadów jest Prezydent Miasta Zamość. Magistrat odwiesił postępowanie w tej sprawie. Inwestycja miałaby powstać przy ul. Hrubieszowskiej (na terenie ciepłowni).

Przypomnijmy, Urząd Miasta wnioskował do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Miasta Zamość a Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Lublinie. Sprawa dotyczyła wyznaczenia właściwego organu do wydania decyzji środowiskowej dotyczącej budowy spalarni. Prezydent tłumaczył, że nie uważa się za organ właściwy do prowadzenia sprawy, ponieważ miasto jest w "pewnej relacji" z wnioskodawcą (Miasto Zamość posiada 400 akcji w Veolia Wschód Sp. z o. o.).

- Miasto otrzymało postanowienie wydane 19.03 przez Naczelny Sąd Administracyjny o rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego. NSA stwierdził, że organem, który powinien wydać decyzję środowiskową dla inwestycji jest Prezydent Miasta Zamość - informuje Marta Lackorzyńska Szerafin, rzeczniczka Urzędu Miasta Zamość.

Warto podkreślić, że inwestor 5 kwietnia złożył do Urzędu Miasta Zamość raport dot. oddziaływania planowanej budowy spalarni odpadów na środowisko.

- 11.04 Miasto wydało postanowienie o odwieszeniu postępowania. Postępowanie było zawieszone zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (ooś) do czasu przedłożenia raportu przez Veolię. Następnie Miasto wyda postanowienia o włączeniu bądź nie, mieszkańców, którzy złożyli wniosek o włączenie ich jako stronę do postępowania - wyjaśnia rzeczniczka magistratu. - Po sprawdzeniu formalnym złożonego raportu, zostanie przekazany do organów współdziałających: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnego i Wód Polskich. Każdy z organów, zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (ooś) ma miesiąc na wydanie postanowienia z opinią raportu. Miasto ogłosi konsultacje społeczne dotyczące przedłożonego raportu. Mieszkańcy będą mieli szansę, by złożyć do niego wnioski lub uwagi. Po otrzymaniu wszystkich 3 opinii organów, Miasto umożliwi stronom zapoznanie się z całością dokumentów i wyda decyzję opartą na postanowieniach organów współdziałających - dodaje.

Planowanej budowie spalarni stanowczo zaprotestowali okoliczni mieszkańcy. Czy będą oni stroną w postępowaniu? Tego jeszcze nie wiadomo.

13 komentarzy

  • nata
    nata wtorek, 16 kwiecień 2019 17:27 Link do komentarza

    Niech zbudują jak najszybciej to ceny za śmieci spadną a nie do góry ciągle

  • Rafał
    Rafał wtorek, 16 kwiecień 2019 18:28 Link do komentarza

    ty na serio jesteś taka naiwna, czy specjalnie prowokujesz?

  • Stefan
    Stefan środa, 17 kwiecień 2019 12:52 Link do komentarza

    Nie ceny spadną tylko firma zwiększy zyski. A gdy ktoś zwiększy zyski to ktoś musi stracić. Mieszkańcy stracą zdrowie i kasę jednocześnie. Ceny śmieci też wzrosną. Jakoś się to wytłumaczy. W końcu inwestycja kosztuje - musi się najpierw zwrócić. Może za 20 lat ceny .... itd.

    Należy w tym miejscu "podziękować" tym , którzy w swoim czasie sprzedali tą ciepłownie.

  • znudzony kłamstwami
    znudzony kłamstwami środa, 17 kwiecień 2019 14:34 Link do komentarza

    Do Stefan i Rafał - pracujecie może dla spalarni w Łaskowie i boicie się konkurencji? Większych bzdur nie czytałem dawno. Oczywiste jest że jak będzie nowa spalarnia to ceny spadną. Raz że konkurencja a dwa że będzie bliżej.

    'Utraty zdrowia przez mieszkańców' nawet nie komentuję bo to już totalne kłamstwo. Komin sąsiada smrodzi bardziej niż nowoczesna spalarnia

  • mieszkam
    mieszkam środa, 17 kwiecień 2019 16:16 Link do komentarza

    Niech przedstawiciele złożą notarialne zapewnienie, że koszt śmiecie nie wzrośnie np. przez 5 lat.

  • Rafał
    Rafał środa, 17 kwiecień 2019 18:07 Link do komentarza

    ale cena smieci to PGK, a spalarnia Veolia, to dwie rozne spóllki

  • Stefan
    Stefan środa, 17 kwiecień 2019 18:09 Link do komentarza

    Do "znudzony kłamstwami " A dlaczego ceny śmieci mają spaść - co ma piernik do wiatraka? Żadna firma nie inwestuje po to by klient miał taniej ale aby firma miała większe zyski. Trzeba być naprawdę naiwnym aby w to wierzyć.

    Co do komina sąsiada - to ręce opadają. To , że jakiś kretyn pali śmieciami to znaczy, że mamy robić to samo? Cóż za porąbana logika. A na dodatek kilka "tirów" śmieci dziennie to będzie produkowało świeże powietrze - jasne - chyba w Szopinku założymy uzdrowisko.

    Ja nie jestem powiązany z żadną spalarnią - ale podejrzewam, że Ty owszem. Ile Ci zapłacili za reklamę w necie ?

  • Stefan
    Stefan środa, 17 kwiecień 2019 18:24 Link do komentarza

    Krótki tekst jaki to sen ma spalarnia:

    http://www.zb.eco.pl/inne/spalarni/arg.htm

    Możemy tam min. przeczytać , że koszt spalania jest nawet nieco wyższy od wysypiska.

  • znudzony kłamstwami
    znudzony kłamstwami środa, 17 kwiecień 2019 18:41 Link do komentarza

    do Stefana - jeżeli dla Ciebie właściwym sposobem na pozbycie się śmieci są wysypiska to szkoda słów. Sprawdź sobie ile wysypisk paliło się w zeszłym roku.
    Myślałem że rozmawiamy o czystym i bezpiecznym sposobie na pozbycie się śmieci które pozostają po segregowaniu. To może wolisz do lasu wywozić???

    ps. sprawdź sobie co to koszty transportu do odległej spalarni i jaki wpływ na ceny ma brak konkurencji

    pozdrawiam

  • Stefan
    Stefan środa, 17 kwiecień 2019 20:24 Link do komentarza

    "znudzony kłamstwami" - czytaj ze zrozumieniem. Jak nie załapiesz za pierwszym razem to przeczytaj ponownie.

    Twoja odpowiedź nijak się ma do tego co napisałem. Chyba , że masz gotową teorię i za wszelką cenę - próbujesz zareklamować tę spalarnie. Ponownie pytam ile Ci zapłacono???

    Spalanie śmieci nie jest ani czyste ani bezpieczne ani tańsze.

    Nie jest to pozbywanie się odpadów tylko ich zamiana. One nie znikają . Ze śmieci robi się popiół czyli śmieci pod inną postacią. Popiół też trzeba gdzieś składować a jest on zdecydowanie bardziej toksyczny. I tu zapewne już nie widzisz problemu?

    Wysypiska się palą bo je się podpala. A robi się to dla kasy - Przecież to znany mafijny proceder. A dokładniej to nie są wysypiska - to są nielegalne składowiska odpadów.

    I pewnie Ty też zarabiasz na wciskaniu kitu w komentarzach. Ciekaw jestem czy wynajmują Cię jako niezależnego trolla czy też wykonujesz to w ramach godzin pracy w Veolia?

    Co tam zdrowie i życie innych ludzi - liczy się kasa. Ktoś musi stracić aby ktoś inny zarobił. Zazwyczaj tych co tracą są tysiące a tych co zyskują ... kilku. Jednym z nich jest "znudzony kłamstwami" , któremu wręczono kilka srebrników ...

  • znudzony kłamstwami
    znudzony kłamstwami środa, 17 kwiecień 2019 21:22 Link do komentarza

    "Co tam zdrowie i życie innych ludzi"??? Stefan... Pewnie u Ciebie krowy mleka nie dają bo kolej żelazna w okolicy...

    Bredzisz tak że to moja ostatnia odpowiedź, właściwie cytuję znaleziony komentarz o spalarniach: "tylko we Francji działa 128 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech jest ich 66, a w malutkiej Szwajcarii 30. Łącznie w Europie działa ponad 400 spalarni odpadów komunalnych, które odpowiadają za utylizację blisko 25 proc. odpadów. W Skandynawii spaleniu poddawanych jest ponad 50 proc. odpadów."

    Szkoda Stefan że nie wyjaśniłeś im że wysypiska lepsze od eko spalarni :)
    Idź tropić cyklistów i masonów, pa :)

  • Stefan
    Stefan środa, 17 kwiecień 2019 22:27 Link do komentarza

    Skoro spalarnię są w całej Europie to znaczy, że są super czyste, ekologiczne etc. ?
    Gratuluję logiki. Wolałbym jakieś fakty naukowe a nie ... bo oni też takie mają i są eko bo tak je nazwaliśmy.

    Dobrze, że to ustani komentarz bo bo czytanie tych propagandowych bredni jest meczące.

    Pewnie zapłacone było tylko za 3 komentarze propagandowe na 1 stronie heheheeh

  • znudzony kłamstwami
    znudzony kłamstwami środa, 17 kwiecień 2019 23:52 Link do komentarza

    Stefan... Nie chciałem Ci odpisywać bo to tylko karmienie tępego trolla...
    Zajmij się tymi krowami i koleją żelazną skoro cyklistów nie potrafisz dogonić.

    Mega żenujące są Twoje teksty o kasie, nie odnosiłem się do nich bo to już dno dna u kogoś kto sieje zabobony i nie ma bladego pojęcia o czym pisze. I daruj sobie uwagi na temat 'eko' stylu życia w wysoko rozwiniętych krajach i u nas bo zupełnie ośmieszasz się.
    W recyklingu i czystym rozwiązaniu problemów ze śmieciami nie dogonimy ich przez długie lata...

    A tu dla innych (nie dla Ciebie bo to sensu nie ma) przykład z Poznania. Pseudo ekolodzy wymyślili sobie że do smogu przyczynia się spalarnia co było oczywistą bzdurą ale przeprowadzono badania:
    "Eksperci sprawdzili, czy poznańska spalarnia śmieci przyczynia się do powstania smogu - Wojewoda przychylił się do próśb społeczników i w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska przeprowadzono kontrole. Teraz miasto twierdzi, że zweryfikowano niepotrzebne obawy wojewody i społeczników – Pewne osoby przy okazji obiektywnego problemu ze smogiem, próbują tutaj uskuteczniać jakiś marketing. Wyniki potwierdzają, że oddziaływanie na środowisko instalacji jest absolutnie neutralne – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

    Badania przeprowadziło specjalistyczne laboratorium z Opola. Teraz do wyników badań odniósł się rzecznik wojewody – Wojewoda jest przekonany, że to dobry sygnał. Niemniej nie zmienia to faktu, że powietrze w Poznaniu jest fatalnej jakości i tu jest duże pole do działania dla władz miasta Poznania – komentuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody."

    Zastanawia tylko czy sam z siebie wymyślasz bzdury i straszysz ludzi czy masz w tym jakiś interes żeby był problem śmieciowy