Reklama
Reklama

Odbiją działaczy podziemia z zamojskiego więzienia, jak w 1946

Inscenizacja historyczna, która odbyła się w 2010 roku, fot. Szymon Łyciuk (archiwum) Inscenizacja historyczna, która odbyła się w 2010 roku, fot. Szymon Łyciuk (archiwum)

Rekonstrukcja historycznej akcji odbicia żołnierzy AK z zamojskiego więzienia odbędzie się w najbliższą niedzielę w Zamościu. Przeprowadził ją w 1946 roku kilkunastoosobowy oddział dowodzony przez podporucznika Romana Szczura "Urszula". Była to jedna z najsłynniejszych tego typu akcji na Zamojszczyźnie.

W nocy 8 maja 1946 roku oddział żołnierzy WiN (Wolność i Niezawisłość) dowodzony przez ppor. Romana Szczura ps. ?Urszula? uderzył na zamojskie więzienie. Współpracowali z nimi dwaj strażnicy, którzy dostarczyli informację o rozkładzie więzienia, liczebności załogi. Żołnierze WiN zdobyli budynek i uwolnili ponad 300 więźniów, głównie działaczy podziemia. Podczas akcji zginęło 5 pracowników więzienia. Zginął też jeden członek WiN, drugi został ranny.

Teraz, po 71 latach zamojskie więzienie przy ul. Okrzei znowu zostanie rozbite.

Obchody rocznicowe zaplanowano na 7 maja. Rozpocznie je o godzinie 15.00 msza w kościele pw. św. Jana Bożego w Zamościu. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się pod budynek Zakładu Karnego. W programie jest ceremoniał wojskowy i wystąpienie historyczne. O 17.00 rozpocznie się inscenizacja historyczna.
 
Uroczystość organizuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Batalion Zmechanizowany i Zakład Karny w Zamościu.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us