Reklama
Reklama

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Zobacz jakie atrakcje odbędą się w Zamościu Wyróżniony

Plakat, foto: materiał nadesłany Plakat, foto: materiał nadesłany

W Zamościu już po raz czwarty odbędą się obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Na 17 marca zaplanowano szereg akcji i atrakcji, których głównym celem jest zminimalizowanie niepokojącego zjawiska wysokiej zapadalności na próchnicę, wzrost świadomości higieny jamy ustnej, prawidłowego odżywiania czy regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym.

Zamojskie obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej odbędą się w Galerii Twierdza. Rozpocznie je w samo południe barwna parada z udziałem „Przyjaciół Zdrowego Uśmiechu Multimed”. W powyższej paradzie wezmą również udział uczestnicy turnieju o tytuł "Najlepszego Przyjaciela Drużyny Zdrowego Uśmiechu Multimed". Turniej skierowany do przedszkolaków „0” i uczniów klas I-III szkoły podstawowej przeprowadzony zostanie w godzinach 13.00-14.00. Warunkiem udziału w turnieju było: stworzenie, pod okiem nauczyciela, ciekawego stroju Wróżki Zębuszki i Zębowego Rycerza według pomysłu całej grupy/klasy, wybór przedstawicieli drużyny i prezentacja strojów podczas barwnej parady oraz udział w teście wiedzy o profilaktyce zdrowia jamy ustnej i stomatologii.

W trakcie wydarzenia o godz. 14.00-14.45 zaplanowano akcję edukacyjną „SOS dla uszkodzonego zęba” i „SOS dla zdrowia i życia” – poświęconą urazowym uszkodzeniom zębów w połączeniu z wiedzą teoretyczną i nabyciem umiejętności praktycznych z zakresu rozpoznawania stanów zagrożenia zdrowia i życia oraz szybkiego i skutecznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ciekawym punktem edukacyjnym będą o godz. 14.45 występy Zerowiaków i grupy teatralnej z Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu. Uczniowie zaprezentują widowisko żywe warcaby "Walka mleczaków z próchnicą”. Od godz. 16.00 zaplanowano występy uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha w Zamościu, którzy w śpiewający sposób podejdą do tematu zdrowia.

Główne atrakcje tegorocznych obchodów to:
1.„Indywidualny trening higieny jamy ustnej”,
– stanowisko instruktażu mycia zębów i ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem preparatów do pielęgnacji jamy ustnej.
2. „Zęby od kuchni” – czyli jak się odżywiać żeby mieć zdrowy uśmiech,
– warsztaty mają na celu pokazać, na co zwracać uwagę wybierając produkty spożywcze, jakie produkty możemy zaliczyć do zdrowej żywności i które są zdrowe dla naszych zębów. Degustacja i samodzielna praca dziecka przy komponowaniu składników w postaci koreczków, sałatek czy innych zdrowych przekąsek.
– warsztaty tworzenia lizakowych uśmiechów z papierowych kompozycji z lizakiem na bazie ksylitolu w roli głównej (prezentacja produktów/słodyczy zdrowych dla zębów).
3.”Metamorfoza uśmiechu w jeden dzień”,
– warsztaty plastyczne, tworzenie modeli zębów z miękkiej i elastycznej gliny, portrety zdrowych uśmiechów w rysunku i malarstwie, projekt martwa natura (szczoteczka, pasta, kubek) w nowoczesnej formie komiksu,
– mega model jamy ustnej (wymiar 170 cm szerokości) umożliwiający prezentację i ćwiczenie prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej, podczas trwania eventu niedoskonałości zaprezentowane na modelu (bakterie, resztki pożywienia) będą wyklejane kuleczkami białej bibuły by powstał piękny, śnieżnobiały uśmiech.
4. „Wyprawa po zdrowy uśmiech”,
– mega gra planszowa/podłogowa od 2 do 4 graczy z 32 kartami pytań z zakresu: wiedzy ogólnej o stomatologii, zasad odżywiania, urazów zębów, profilaktyki stomatologicznej.
5. Interaktywny, multimedialny kącik zabaw dla dzieci,
– monitor z grą interaktywną oraz dwiema ściennymi grami edukacyjnymi.

Wydarzenie organizuje Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed, ul Śląska 40, 22-400 Zamość. Portal ezamosc.pl patronuje mu medialnie.

Poniżej szczegółowy program:
12.00-13.00 Barwna parada z udziałem Przyjaciół Zdrowego Uśmiechu Multimed - oficjalne rozpoczęcie Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej,
13.00-14.00 Finał turnieju o tytuł „Najlepszego Przyjaciela Drużyny Zdrowego Uśmiechu Multimed”,
14.00-14.45 „SOS dla uszkodzonego zęba - SOS dla zdrowia i życia”,
14.45-16.00 widowisko żywe warcaby „Walka mleczaków z próchnicą” - występy Zerowiaków i grupa teatralna z Zespołu Szkół Społecznych,
16.00-18.00 występy uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha - animacje muzyczne dla najmłodszych.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us