Reklama

Strażacy uczyli ratować

Kampania "Strażak uczy ratować" adresowana jest do nauczycieli wychowania przedszkolnego, podstawowego oraz ponadgimnazjalnego, foto: PSP Zamość Kampania "Strażak uczy ratować" adresowana jest do nauczycieli wychowania przedszkolnego, podstawowego oraz ponadgimnazjalnego, foto: PSP Zamość

14 nauczycieli ze szkół z terenu powiatu zamojskiego wzięło udział w trzeciej edycji warsztatów szkoleniowych kampanii edukacyjnej "Strażak uczy ratować". Uczyli się jak reagować w przypadku nagłego zagrożenia życia i zdrowia.

Warsztaty odbyły się 9 listopada w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Zamościu. Kampania "Strażak uczy ratować" adresowana jest do nauczycieli wychowania przedszkolnego, podstawowego oraz ponadgimnazjalnego.

- Przedmiotowa kampania, ma na celu dostarczenie uczestnikom wiedzy teoretycznej i jej usystematyzowania oraz umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.  Sytuacje nagłego zagrożenia życia i zdrowia, które wymagają natychmiastowej interwencji mogą spotkać każdego z nas. Możemy się w niej znaleźć zarówno w roli poszkodowanego lub świadka zdarzenia, kiedy to będziemy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy. Szkoła jest miejscem, gdzie mogą zdarzyć się różne sytuacje, które będą wymagały udzielenia pierwszej pomocy, dlatego też znajomość zasad jej udzielania może okazać się niezbędna - informuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków.

- W ramach warsztatów prowadzano zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu przepisów prawnych dotyczących pierwszej pomocy, bezpieczeństwa własnego, zabezpieczenia miejsca wypadku, ewakuacji osoby poszkodowanej z zagrożonego miejsca, resuscytacji krążeniowo-oddechowej (reanimacja) dorosłych, dzieci i niemowląt, udrażniania dróg oddechowych, postępowania w stanach urazowych: rany, krwotoki złamania, zwichnięcia, skręcenia, czy nagłych zachorowań: zawał serca, udar mózgu, padaczka, cukrzyca - wylicza Szozda. 

Uczestnicy szkolenia otrzymali maseczki do prowadzenia resuscytacji, plakaty tematyczne oraz zaświadczenia. Jak informują strażacy, pozyskana wiedza i umiejętności mają wpłynąć na pozytywne nastawienie emocjonalne i przełamywać wewnętrzne obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Koordynatorem kampanii w KM PSP w Zamościu jest mł. kpt. mgr Tomasz Stempel - na co dzień dowódca sekcji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Zamościu. 

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us