Puchar Polski-ostatni sprawdzian Orki

Bardzo dobrze, podczas ostatnich w tym roku zawodów z cyklu Grand Prix-Puchar Polski 23-24 listopada, spisali się zawodnicy Orki Zamość. W przepięknym poznańskim obiekcie, między innymi o minima na Mistrzostwa Europy w Glasgow (4-8.12.2019) ścigało się 613 zawodniczek i zawodników z 88 klubów.

UKS Orkę Zamość reprezentowali: Julia Bednarz, Klaudia Malec, Julia Malinoś, Zuzanna Sioma, Katarzyna Szuper i Rafał Chyrchała. Był to ostatni sprawdzian formy przed grudniowymi Mistrzostwami Polski juniorów.

Tak jak podczas GPPP w Łodzi, gdzie zamościanie mieli swojego bohatera w osobie Rafała Chyrchały, teraz liderką została Julia Bednarz. W Łodzi Rafał nie tylko w każdym z 5 startów zdecydowanie poprawiał swoje ,,życiówki” ale wpisał się też na tablicę rekordów klubu na dystansie 200m stylem dowolnym-1:54.54, 400 dowolnym-4:05.70 i 800 dowolnym-8:37.66. W Poznaniu Julia Bednarz w każdym ze startów ustanowiła ,,życiókę” i dwukrotnie wpisała się na tablicę rekordów klubu. 400 m stylem zmiennym Julka przepłynęła w czasie 4:59.02 a 800m stylem dowolnym w czasie 9:17.95. Doskonałe czasy 15 letniej zawodniczki przekładały się oczywiście na lokaty. W stawce 28 zawodniczek w klasyfikacji open zajęła znakomite 3 miejsce, rywalizację w swojej kategorii wygrała. W konkurencji 200m stylem zmiennym (38 zawodniczek) J.Bednarz w open uplasowała się tuż za podium-miejsce 4 a w swojej kategorii czas 2:22.03 dał jej miejsce 2. Drugie miejsce w kategorii junior 15 lat Julka wywalczyła na 200 m stylem dowolnym-2:09.38. Na 800 m stylem dowolnym Julka wśród juniorek zajęła miejsce 3. Wśród juniorek z czasem 2:37.01 wygrała rywalizację na 200 m stylem klasycznym a w kategorii open uplasowała się ponownie na miejscu 4.

Swoje rekordy klubu na dystansie 50 i 100 m stylem klasycznym poprawiła również Klaudia Malec. Klaudia zdominowała rywalki wygrywając rywalizację wśród juniorek zarówno na 50-33.94 jak i na 100m-1:12.48. Na 200 m żabką musiała tym razem uznać wyższość koleżanki klubowej plasując się z czasem 2:37.80 na miejscu 2 tuż za Julią Bednarz.

Dwukrotna złota medalistka z letnich MP Julia Malinoś nie jest jeszcze w mistrzowskiej formie, która miejmy nadzieję pojawi się w odpowiedniej czasie czyli podczas MP. Wśród juniorek na 400m stylem dowolnym Julka była 4 a na 50, 100, 200 i 800m zajmowała miejsca 5.

Zuzanna Sioma z czasem 1:06.27 na dystansie 100 m stylem grzbietowym wśród juniorek 15 lat uplasowała się na 3 miejscu a 5 miejsce wywalczyła na 400 m stylem zmiennym.

Katarzyna Szuper, specjalistka raczej krótszych dystansów podobnie jak Julia Malinoś nie błyszczy jeszcze formą, związane jest to z etapem przygotowań do najważniejszych zawodów gdzie szybkość kształtuje się na końcu BPS-u (Bezpośrednie Przygotowanie Startowe). K.Szuper wywalczyła 5 miejsce na 50 motylkiem i 100 grzbietem.

Nieznacznie słabiej niż w Łodzi startował najstarszy (17 lat) zawodnik Orki Rafała Chyrchała. Za usprawiedliwienie można uznać fakt, że w swoim pierwszym starcie-400 m stylem dowolnym zawodnik chciał zrobić kolejną znaczącą ,,życiówkę” i wyścig rozpoczął tak odważnie, że aż za odważnie i za tę odwagę zapłacił… nie tylko w tym, ale i w kolejnych startach.

Wśród najlepszych 15 letnich zawodniczek stylu zmiennego za trzy starty na 2 miejscu uplasowała się Julia Bednarz, wśród najlepszych kraulistek(styl dowolny) Julka była 5. Najlepszą 15 letnią żabkarką(styl klasyczny) została Klaudia Malec. Na 4 miejscu wśród najlepszych grzbiecistek uplasowała się Zuzanna Sioma. 6 w klasyfikacji najlepszych delfinistek(styl motylkowy) była Katarzyna Szuper a wśród kraulistek (styl dowolny) na miejscu 7 uplasowała się Julia Malinoś.