Reklama

Hrebenne: Zamojscy strażacy zabezpieczali fosforek glinu

foto: PSP Zamość (materiał nadesłany) foto: PSP Zamość (materiał nadesłany)

Na przejściu granicznym w Hrebennem doszło do rozszczelnienia opakowania, w którym znajdowały się tabletki fosforku glinu. Do likwidacji zagrożenia chemicznego skierowano strażaków z PSP w Zamościu.

Zdarzenie miało miejsce 13 lipca. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego "Zamość-1" z Komendy Miejskiej PSP w Zamościu została skierowana do działań na przejściu granicznym w Hrebennem. Na przejściu granicznym doszło do rozszczelnienia opakowania, w którym znajdowały się tabletki fosforku glinu. Substancja ta charakteryzuje się ostrą toksycznością, natomiast w kontakcie z wodą wydziela palny i toksyczny gaz.

- Działania zabezpieczające do czasu przybycia SGRChem "Zamość -1 prowadzone były przez strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej (JRG) z Tomaszowa Lubelskiego. Tomaszowscy strażacy wyznaczyli niebezpieczną strefę oraz ewakuowali z niej osoby postronne. Po dojeździe SGRChem "Zamość -1", strażacy w ubraniach gazoszczelnych zebrali substancję niebezpieczną w pojemniki nieprzepuszczające powietrze, a następnie przekazali opakowanie z tabletkami przedstawicielowi Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejścia Granicznego. Po sprawdzeniu miejsca zdarzenia urządzeniami pomiarowymi oraz konsultacji z Państwowym Granicznym Inspektorem Sanitarnym potwierdzono usunięcie zagrożenia. W badanej atmosferze nie wykryto zagrożeń radiologicznych oraz nie stwierdzono obecności toksycznych i palnych gazów - informuje st. kpt. Marcin Żulewski z PSP w Zamościu.

W działaniach trwających niespełna 4 godziny wzięło udział 7 zastępów z PSP, w sumie 17 strażaków.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us