Reklama

Unikatowe monety na granicy w Dołhobyczowie

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
209 numizmatów wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) z Dołhobyczowa. Kolekcja obejmuje m.in. monety rosyjskie, hiszpańskie, niemieckie i węgierskie.

- Funkcjonariusze SCS, kontrolując wjeżdżający do Polski autokar, trafili na zbiór numizmatów. Pasażerka z Ukrainy nie zgłosiła do kontroli klaseru z kolekcją 209 obiektów. Wśród nich były głównie monety (206 sztuk) oraz dwa medale i jeden żeton. Zabezpieczone numizmaty pochodzą m.in. z Rosji, Bułgarii, Finlandii, Francji, Polski, Norwegii, Niemiec oraz USA i Węgier. Zgodnie z ekspertyzą wykonaną przez specjalistę z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Lublinie wartość zbioru to ponad 8,7 tys. zł. - informuje Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie. - Biegły ocenił, że najbardziej wartościowe numizmaty to srebrne monety z dawnego Imperium Rosyjskiego. Wśród nich znajdują się półtiny z czasów Katarzyny I i Aleksandra I oraz kopiejki z czasów Mikołaja I. Na uwagę zasługują też pochodzące z Królestwa Polskiego srebrne monety dwunominałowe (rosyjsko – polskie) – 15 kopiejek/1 złoty z 1836 r. oraz 20 kopiejek/40 groszy z 1848 r. Miały one nominały w groszach i złotych oraz w kopiejkach, a także napisy w językach polskim i rosyjskim. Monety te są świadectwem autonomii Królestwa Polskiego funkcjonującego pod zaborem rosyjskim. - dodaje. 

Zdaniem biegłego numizmaty powinny trafić do zbiorów państwowych jako eksponaty. Postępowanie w sprawie przemytu prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us