Reklama
Reklama

„Krzyż i korona” na początek 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego

Piotr Legutko - dyrektor TVP Historia na Zamojskim Festiwalu Filmowym, foto: materiał redakcyjny Piotr Legutko - dyrektor TVP Historia na Zamojskim Festiwalu Filmowym, foto: materiał redakcyjny

- Już od 5 lat w Zamościu spotyka się najmłodsza, X Muza z Nauczycielką życia. Kino z historią, ale także filmowi twórcy ze świadkami historii i jej pasjonatami – festiwalową publicznością - stwierdził Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia, który był gościem specjalnym zamojskiego festiwalu. - TVP Historia przeżywa renesans, bo kanał ten postawił na dobry, historyczny dokument. Prawdziwym przebojem są reportaże i dokumenty historyczne, które zyskują coraz większą widownię.

To właśnie siedem bardzo zróżnicowanych dokumentów historycznych zaprezentowanych zostało pierwszego dnia festiwalu (16 sierpnia), w ramach Przeglądu TVP Historia.

Dwa następne dni festiwalowe to już przegląd obrazów, które uczestniczą w konkursie „Spotkań z historią”. Pokazy rozpoczynają się 17 sierpnia od godz. 13.30, a 18 sierpnia od godz. 10.00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. Po każdej projekcji spotkania z twórcami konkursowych produkcji.

5. edycji zamojskiego festiwalu towarzyszą też plenerowe projekcje filmowe na Rynku Wielkim. 17 sierpnia o godz. 22.00 zaprezentowany zostanie film pt. „Chce się żyć”, a 18 sierpnia „Zacznijmy od nowa”.

Wydarzenia specjalne festiwalu:
- 17 sierpnia o godz. 19.00 Potańcówka - lata 20., lata 30. na Rynku Wodnym
- 18 sierpnia o godz. 19.00 Wieczór z piosenką historyczną i filmową – karaoke, także na Rynku Wodnym
- 19 sierpnia o godz. 14.00 „Wołyń” pokaz pozakonkursowy filmu (CKF Stylowy)
o godz. 17.00 „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” – przed projekcją spotkanie z reżyserem (CKF Stylowy).

Wydarzenia towarzyszące 5. Zamojskiemu Festiwalowi Historycznemu:
- 19 sierpnia - Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci – widowisko historyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej, a w jego ramach od godz. 11.00 Patrole w oblężonym Zamościu (Zespół Staromiejski), od 13.30 inscenizacja historyczna z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 na terenach pofortecznych, między Bastionami I i II.
- 20 sierpnia – od godz. 10 Sztab Dowództwa Obrony Miasta, obóz wojskowy, szpital polowy z 1920 r., diorama z wykorzystaniem sprzętu historycznego (Bastion VII Twierdzy Zamojskiej, ul. Łukasińskiego. Od godz. 11.00 Komisja Poborowa na Rynku Wielkim.

Przez 3 dni festiwalowi będzie towarzyszył 4. Zamojski Piknik Historyczny, a w jego ramach 18 sierpnia od godz. 18.00 Turniej Miecza Długiego. 19 sierpnia od godz. 11.30 Turniej Szabli Bojowej, Turniej Włóczni, Turniej Miecza i Tarczy oraz Turniej Pawężniczy. 20 sierpnia od godz. 11.00 Bieg Dam oraz Bieg Giermków.

5. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” zakończy Gala Finałowa 19 sierpnia o godz. 20.00 z wręczeniem nagród na Rynku Wielkim oraz koncert zespołu „Elektryczne Gitary”.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us