Reklama
Reklama

Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej

Plakat, foto: materiał nadesłany Plakat, foto: materiał nadesłany

Zamojska Grupa Fotograficzna zaprasza na wystawę "Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej". Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Zamojskim.

Jan Bułhak (1876 – 1950) należy do grona najwybitniejszych artystów XX wieku. Fotografik, teoretyk sztuki, pedagog oraz organizator życia fotograficznego w Polsce. Współzałożyciel i prezes Fotoklubu Wileńskiego (1927), Fotoklubu Polskiego (1930), a po II Wojnie Światowej w 1947 roku Związku Polskich Artystów Fotografów , który od 1952 roku istnieje pod nazwą Związek Polskich Artystów Fotografików. Twórca terminu „fotografii ojczystej”, której celem było dokumentowanie narodowego dziedzictwa kulturowego przez połączenie w obrazie fotograficznym piękna i wiedzy. Wykonał 158 albumów fotograficznych poświęconych miastom i regionom II Rzeczypospolitej. Udokumentował architekturę Wilna, Krakowa, Grodna, Lublina, Kazimierza Dolnego, Zamościa i wielu innych miast.

W zbiorach Muzeum Zamojskiego znajduje się album „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, Tom 75, Zamość”, tym cenniejszy, że w 1944 roku spłonęła w Wilnie jego pracownia a w niej 10 000 skatalogowanych i opisanych negatywów.

- Wystawa zorganizowana została z okazji 440 rocznicy aktu lokacji miasta Zamościa. 12 czerwca 1580 roku król Stefan Batory potwierdził swoim podpisem i pieczęcią akt lokacyjny miasta Zamościa. Prezentuje skany oryginalnych fotografii miasta wykonanych przez artystę w 1921 roku podczas jego pobytu w Zamościu oraz zdjęcia tych samych obiektów i miejsc wykonane przez członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej, dla których fotografie Bułhaka były jedynie inspiracją. - informuje Mirosław Chmiel, kurator wystawy.

Ekspozycję będzie można oglądać do grudnia.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us