Reklama
Reklama

Wyróżnienie dla Książnicy

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Książnica Zamojska została wyróżniona w XII edycji konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019, którego organizatorem jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Konkurs ten ma na celu popularyzowanie działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

Książnica Zamojska miała się czym pochwalić. - W 2019 roku zorganizowaliśmy ogółem 1 029 form pracy edukacyjno-kulturalnej, w których udział wzięło 23 344 uczestników. Były to przedsięwzięcia kierowane do różnych grup odbiorców: dzieci i młodzieży, osób dorosłych, seniorów, użytkowników bibliotek wymagających specjalnej troski (z dysfunkcjami zdrowotnymi i zagrożonych wykluczeniem społecznym). - informuje placówka.

Wśród wyróżnionych w konkursie działań dostrzeżono inicjatywy biblioteczne realizowane od wielu lat i wciąż znajdujące swoich odbiorców (Ferie i Wakacje w bibliotece, Czytam i rysuję z energią, Puchatkowe spotkania, Zamojski Festiwal Książki, Zamojskie spotkania literackie, Narodowe czytanie, Noc bibliotek).

Do listy wyróżnionych działań doszły nowe przedsięwzięcia kulturalne i projekty edukacyjne zrealizowane w 2019 r. W sezonie wakacyjnym uruchomiona została na Rynku Wodnym w Zamościu plenerowa biblioteka pod nazwą Letnią Czytelnię Książek i Prasy. Ciekawym działaniem był program aktywizacji młodzieży w bibliotece Młodzież Aktywna Kulturowo, rozwijający czytelnictwo i kompetencje informatyczne, w wyniku którego powstała literacka gra miejska, a w jej premierze uczestniczyło wielu młodych ludzi. Promocji czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców miasta służył projekt Od zachwytu światem teatru do fascynacji literaturą, mający na celu rozbudzenie pasji czytelniczej wśród przedszkolaków.

Książnica Zamojska uczestniczyła także w kampaniach ogólnopolskich: Mała książka – wielki człowiek organizowanej przez Instytut Książki, w ramach którego nasi najmłodsi otrzymali 289 wyprawek czytelniczych oraz Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI Fundacji Czas Dzieci – z udziałem Marcina Bruchnalskiego, Dominiki Czerniak-Chojnackiej, Renaty Piątkowskiej i Tomasza Karolaka.

W konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa oceniano m.in. oryginalność i różnorodność wydarzeń oraz liczbę i strukturę odbiorców organizowanych działań. Ważnym kryterium oceny był poziom zaangażowania w działania biblioteczne środowiska, tj. osób prywatnych, partnerów w postaci instytucji, organizacji społecznych działających lokalnie i regionalnie, a także wsparcie medialne podjętych akcji i kampanii czytelniczych.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us