Reklama
Reklama

Powstała książka o zamojskim "Teatrze Tragicznym"

Powstała książka o zamojskim "Teatrze Tragicznym", foto: materiał redakcyjny Powstała książka o zamojskim "Teatrze Tragicznym", foto: materiał redakcyjny

"Teatr Tragiczny" - to świetny, aktorski zespół, który działał w Zamościu kilka lat temu. Teatr już nie funkcjonuje ale ostatnio na zamojskim rynku wydawniczym pojawiła się książka poświęcona jego działalności.

- Chciałem opisać naszą historię, by "Teatr Tragiczny" nie poszedł w zapomnienie - mówi Bogdan Nowak, założyciel teatru i autor książki. - Może, ktoś sięgnie po trochę zapomniane scenariusze zespołu i ponownie wystawi je na scenie - dodaje.    

"Teatr Tragiczny" powstał we wrześniu 2006 roku, działał przy pubie "Piąta Strona Świata" na zamojskiej starówce. Trzon zespołu od początku tworzyli: Katarzyna Szadowska, Bożena Gwiazdowska-Nowak, Barbara Mydlak, Andrzej Gwiazdowski, Paweł Mazur, Łukasz Maziarczyk, Piotr Kozyra, Paweł Turczyn i Bartosz Tomaszewski.

- Przez prawie trzy lata wszyscy pracowali społecznie, bo taka była nasza wspólna pasja - wspomina założyciel teatru (reżyser i scenarzysta), Bogdan Nowak. - W scenariuszach spektakli znalazły się bowiem strzępki naszych rozmów, opowieści (oczywiście odpowiednio przetworzone) zasłyszane w barze Piąta Strona Świata, ślady rodzinnych historii członków TT oraz różne sugestie aktorów (postacie były tworzone pod konkretne osoby). Inspirowaliśmy się nawzajem. Nasze sztuki nie mogły być ponure. Czasami graniczyły wręcz z kabaretem. Dlaczego? Ludzie mieli mnóstwo codziennych trosk i nie warto było ich mnożyć. Odgradzaliśmy się czasami od świata ścianą śmiechu. I to było bardzo fajne.

Zamojska grupa przygotowała kilka autorskich spektakli. Wystawiono: "Koniec sezonu na wsi", "Potwór", "Niepokoje młodego Grrubera", "Żołnierze bez celu", "Las umrzyków", "Zabawa" i monodram "Janek". W scenariuszach można było znaleźć wiele nawiązań do twórczości Szekspira, Słowackiego, Mickiewicza, Sienkiewicza, do popularnych filmów a nawet do afrykańskiej poezji.  

Teatr rozpadł się na przełomie 2009 i 2010 roku. Jedną z najważniejszych przyczyn była tragiczna śmierć Pawła Turczyna. "Bez niego scena wydawała się zespołowi pusta, trudna do oswojenia ..." - czytamy we wstępie książki.

W publikacji znalazły się scenariusze spektakli przygotowane przez Teatr Tragiczny. Zamieszczono w niej kilka archiwalnych artykułów opisujących działalność grupy oraz fotografie wykonane przez Katarzynę Pomian. Książkę można kupić w zamojskich księgarniach.

- Bawiliśmy się świetnie, ale także zrobiliśmy chyba w naszym teatrze coś ciekawego, niepowtarzalnego. I to zostanie, choćby w bibliotekach Zamościa- podsumowuje Bogdan Nowak.

Media

1 komentarz

  • janek
    janek poniedziałek, 09 październik 2017 10:26 Link do komentarza

    Wielka szkoda, że się rozpadł! Widziałem kilka spektakli, były naprawdę ciekawe, a gra aktorska - wysoki poziom - a to przecież był amatorski teatr :)

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us