Reklama
Reklama

Sonderlaboratorium SS - wystawa w Zamościu

Plakat, źródło: materiał nadesłany Plakat, źródło: materiał nadesłany

Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zaprasza na otwarcie wystawy pt.: "Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze "Aktion Zamość", ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała.

Wystawę zorganizowano w ramach XXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego pod hasłem: "Tradycja dla przyszłości. Budowanie tożsamości miejsca w procesie wychowania i edukacji pozaszkolnej".

Zadaniem wystawy, której autorkami są Agnieszka Jaczyńska oraz Magdalena Śladecka, jest ukazanie szczególnego charakteru wydarzeń na Zamojszczyźnie oraz umiejscowienie ich w szerszym kontekście.  Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze „Aktion Zamość”, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.

Wystawa przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim, zawiera materiały ikonograficzne, pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach oraz od osób prywatnych. Wykorzystane zostały również źródła normatywne, w tym faksymile dokumentów, a także relacje osób, które były uczestnikami lub świadkami opisywanych wydarzeń.

Wystawa zorganizowana jest dla upamiętnienia 75 rocznicy wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny przez hitlerowców. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 5 października o godzinie 10:00 w Galerii Sztuki Dziecka MDK Zamość, ulica Kamienna 20.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us