Reklama

„Dzieci Zamojszczyzny: portret pokolenia”

Plakat, materiał nadesłany Plakat, materiał nadesłany
Akademia Zamojska rozpoczyna projekt „Dzieci Zamojszczyzny: portret pokolenia”. Przedsięwzięcie ma na celu zachowanie dla kolejnych pokoleń świadectw dzieci z terenu Zamojszczyzny uwikłanych w II wojnę światową.

- Zwracamy się do mieszkańców naszego regionu z apelem o pomoc w zbieraniu i dokumentowaniu losów Dzieci Zamojszczyzny. Jeśli posiadają Państwo biografie lub wspomnienia swoich krewnych, którzy przeżyli II wojnę światową, byli Dziećmi Zamojszczyzny i chcieliby, aby pamięć o ich przeżyciach i historii nie odeszła w zapomnienie, możecie dostarczyć je do Akademii Zamojskiej. Planujemy zarówno gromadzenie źródeł zastanych (wspomnień, zdjęć, nagrań, listów, fragmentów pamiętników lub dzienników), jak i wywołanych (relacji, wspomnień). Materiały te zostaną zabezpieczone, a oryginały wrócą do Państwa. Nasi pracownicy będą także mogli umówić się na nagranie wywiadu lub wspomnień – mówi dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. AZ, z Zakładu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

Przedsięwzięcie jest efektem dyskusji, jaka toczyła się w Akademii Zamojskiej w lutym 2023 r. podczas konferencji „Aktion Zamość 1942-1943”. Zakład Pedagogiki AZ we współpracy z Fundacją „Biografie Codzienności” chciałby zebrać świadectwa i wspomnienia ocalałych z II wojny światowej Dzieci Zamojszczyzny jako materiały do badań naukowych, a także aby stanowiły one swego rodzaju lekcję historii dla kolejnych pokoleń oraz pozwoliły kultywować pamięć o ofiarach II wojny światowej z naszego regionu.

Kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us