Reklama

„Gaudeamus...” w Akademii Zamojskiej

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Ponad 500 studentów I roku studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich rozpoczęło studia w Akademii Zamojskiej. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przekazał na ręce rektora Akademii Zamojskiej dr. hab. Pawła Skrzydlewskiego czek na sumę prawie pięciu milionów złotych.

Tegoroczna inauguracja była szczególna z kilku powodów. Była to pierwsza inauguracja roku akademickiego pod szyldem Akademii Zamojskiej. Ponadto w mury uczelni po raz pierwszy wstąpili studenci studiów II stopnia (magisterskich). W wydarzeniu, oprócz władz uczelni, wykładowców i studentów udział wzięło wielu gości, m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki, samorządowcy, dyrektorzy szkół i instytucji współpracujących z Uczelnią oraz duchowni.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w Kościele Rektoralnym pw. Św. Katarzyny w Zamościu. Następnie główne uroczystości inauguracyjne odbyły się w auli Akademii Zamojskiej w budynku przy ul. Zamoyskiego 64.

Na początku wydarzenia rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ powitał gości uczestniczących w inauguracji osobiście oraz online. Warto podkreślić, że rektor AZ prof. Paweł Skrzydlewski, witając gości szczególną uwagę poświęcił obecnym na uroczystości - pierwszemu rektorowi PWSZ w Zamościu prof. dr. hab. Waldemarowi Martynowi i rektorowi UPZ dr. hab. Andrzejowi Samborskiemu - rektorom uczelni, na bazie której utworzona została Akademia Zamojska.

W swoim wystąpieniu mówił o tym, jak ważny jest szacunek i cześć okazywane Akademii. - Cześć dla akademii odnajdziemy już u starożytnych, ale także i u współczesnych, którzy mieli szczęście żyć i wzrastać w akademii, którzy poznali to, czym akademia być może w życiu człowieka. Jest ona czymś szczególnym, pięknym i czcigodnym. Służy kształtowaniu tego, co w człowieku jest najlepszego i najważniejszego: rozumu oraz prawego sumienia - mówił rektor AZ. Prof. Paweł Skrzydlewski podkreślał rolę uczelni w kształtowaniu przyszłych światłych obywateli, tak jak to miało miejsce w przeszłości. - Fundator Akademii, Hetman Wielki Koronny Jan Zamoyski, z całych swych sił pragnął, aby młodzież Rzeczpospolitej nie tylko miała możność uzyskania najlepszego wykształcenia, ale także i wychowania, które razem przyczynią się do szczęśliwego życia, do wszelkiej pomyślności Ojczyzny. Jego sentencja „takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” wyrażała przede wszystkim świadomość troski o prymat dobra moralnego nad wszelkimi innymi umiejętnościami, których potrzebują ludzie. Absolwent Akademii Zamojskiej miał stać się zatem nie tylko roztropnym i mężnym obywatelem, skutecznym i należycie ukształtowanym, ale przede wszystkim dobrym moralnie, rozumnym człowiekiem, który całym sobą służy dobru wspólnemu i świetności swojej Ojczyzny. W zamierzeniu twórcy, Akademia Zamojska miała być zatem najlepszą częścią i manifestacją kultury świata zachodniego, miała być miejscem dojrzewania człowieka do pełni jego życia - mówił rektor współczesnej Akademii Zamojskiej.

Następnie szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Wierzę, że będą Państwo godnie kontynuować wspaniałe historyczne tradycje, a zamojska uczelnia stanie się miejscem, gdzie kształcą się nie tylko wysokiej klasy specjaliści, ale także ludzie przygotowani do tego, by budować przyszłość Rzeczypospolitej i brać odpowiedzialność za funkcjonowanie państwa w różnych sferach życia społecznego” - napisał Prezydent RP.

Podczas wydarzenia głos zabrał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. – Jest mi ogromnie miło, że mogę powiedzieć z tego miejsca, że osiągnęliśmy to, do czego dążyły pokolenia w Zamościu. Nie rozumiem, dlaczego nie zrobiono tego wcześniej, ale cieszę się, że udało się zrobić coś, co powinno być naszą dumą. To była jedna z trzech wyższych uczelni w Polsce, to duma nie tylko Zamościa, ale całej Polski. Jako Polacy jesteśmy wielkim narodem, który wniósł ogromnie wiele w budowę cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej Europy. To my jesteśmy Europejczykami i Akademia Zamojska jest naszym symbolem europejskości - mówił minister Przemysław Czarnek.

Podczas uroczystości Minister Edukacji i Nauki podziękował pracownikom Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, którzy przez kilkanaście lat rozwijali tradycje Akademii Zamojskiej. Podkreślił, że tak prężny rozwój życia akademickiego w Zamościu nie byłby możliwy bez dokonań uczelni, na bazie której powstała Akademia Zamojska. W trakcie uroczystości minister Przemysław Czarnek przekazał na ręce rektora Akademii Zamojskiej dr. hab. Pawła Skrzydlewskiego czek na sumę 4 796 000 złotych na realizację inwestycji i działań rozwojowych.

Minister Edukacji i Nauki odczytał także list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego. „Życzę Państwu, aby nowy rok akademicki 2021/2022 w Akademii Zamojskiej był dla studentów rozpoczynających kształcenie początkiem fascynującego spotkania z uniwersytecką wiedzą i nowym środowiskiem, a dla starszych roczników, wykładowców i pracowników naukowych czasem podejmowania nowych inicjatyw i wyzwań. Jestem przekonany, że okażą się one czasem odkrywania innowacyjnych rozwiązań, które będą służyły polskiej nauce i nam wszystkim.” - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Następnie odbyła się uroczysta immatrykulacja, czyli ślubowanie studentów I roku i przyjęcie ich w poczet społeczności akademickiej. Indeksy odebrali przedstawiciele kierunków studiów licencjackich i inżynierskich: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja, a także studiów magisterskich: bezpieczeństwo narodowe, pielęgniarstwo.

Inauguracyjny wykład pt. „Rola Akademii Zamojskiej w kulturze polskiej” wygłosił prof. dr hab. Mieczysław Ryba. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Gaudeamus Igitur.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Akademii Zamojskiej odbyła się 21 października 2021 r.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us