Reklama

Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Co zrobić, by nie dać się sparaliżować stresowi związanemu z egzaminami maturalnymi? Rozmowa z mgr. Grzegorzem Wojdyłą, pedagogiem, specjalistą pielęgniarstwa psychiatrycznego, wykładowcą na kierunku pielęgniarstwo w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Epidemia, obostrzenia sanitarne i przesunięte terminy egzaminów – w tym roku życie nie rozpieszcza maturzystów. Te wszystkie wydarzenia na pewno nie pozostają bez wpływu na ich psychikę. Stres przed egzaminem maturalnym, jak i w czasie już samego egzaminu jest całkowicie naturalny. Zwłaszcza w okresie pandemii wszystko wydaje się postawione na głowie. Nie ma nikogo, kto przed poważnym egzaminem, a takim jest matura, nie czuje obaw. Zadajemy sobie pytania: jak będzie, czy egzamin będzie trudny, czy po prostu nam się uda?

Czego najbardziej boją się maturzyści?
Siła odczuwanego stresu w dużej mierze zależy od nas samych i od tego, jak jesteśmy przygotowani do egzaminu. Stres jest niczym innym, jak reakcją naszego organizmu na przeszkody, które zagrażają naszemu dobrostanowi. Młodzież, która przystępuje do egzaminu maturalnego wie, że ten egzamin jest etapem do osiągnięcia życiowego sukcesu. Jest to ważne, życiowe wydarzenie. Takie myślenie potęguje poziom stresu i wywołuje w nas lęk. Stres wówczas narasta i ogranicza nasze procesy poznawcze. Mówiąc krótko zdający egzamin wie, jak wiele zależy od dobrze zdanej matury, co właśnie powoduje ewaluację stresu.

Stres wiele osób motywuje do kreatywnego myślenia i działania, ale zdecydowanie częściej paraliżuje. Co wtedy robić?
Jednym ze sposobów na udane życie jest umiejętne radzenie sobie ze stresem. To nie sam stres jest niebezpieczny dla człowieka, ale to, jak na niego reagujemy. Bardzo często stres jest wywoływany poprzez negatywne myślenie. Jeśli interpretujesz nową sytuację myśląc „Na pewno sobie nie poradzę”, wtedy istnieje znacznie mniejsza szansa na efektywne zadziałanie, niż gdy postrzegasz nową sytuację jako taką, z którą można sobie poradzić. Z realizacją celów jest jak z drogą himalaisty na K2. Wykonuje małe, dokładne kroki, które zbliżają go do swojego celu. Myśli tylko o wykonaniu zadania i wysiłku, jaki go czeka, aby spełnić swoje ambicje. Takie myślenie wyrzuca z nas pesymizm, w tym przypadku niepowodzenia na maturze. Jak pokonać stres kilka dni przed maturą lub w trakcie egzaminu? Najważniejsza jest zmiana podejścia do trudnej sytuacji. Odrzuć negatywne myślenie, stań przed lustrem i powiedz sobie: ja potrafię, ja to zrobię, nie ma możliwości abym tego nie przeskoczył. To nic innego, jak bojowy okrzyk przed walką, jak dążenie do osiągnięcia wygranej. Ważne, żeby w procesie intensywnego uczenia, w dążeniu do celu zachować równowagę i czas na wytchnienie. Maturzyści powinni po intensywnym umysłowym wysiłku znaleźć czas na odpoczynek i regenerację. Organizm wypoczęty i zrelaksowany jest w stanie efektywniej wykonywać obrane przez siebie zadanie.

Jak poradzić sobie z presją otoczenia na wynik egzaminu np. ze strony rodziny i znajomych?
Nie każdy wynik nas satysfakcjonuje. Ważne abyśmy wcześniej założyli sobie pewien pułap do osiągnięcia. Niekoniecznie ten najwyższy, a raczej ten zgodny z naszymi predyspozycjami. Jeśli tego nie osiągniesz, nie zamartwiaj się. Nie troszcz się o rzeczy, na które nie masz wpływu. Pozwól by życie toczyło się samo, a ty koncentruj się tylko na tym, nad czym masz władzę i nad tym, że jeżeli zechcesz, to swój wynik będziesz mógł poprawić.

Życzymy wszystkim samych świetnych wyników na egzaminach maturalnych. Jeśli jednak nie wszystko pójdzie po myśli maturzystów, to jak sobie z tym poradzić?
Jeśli pójdzie coś nie tak, to paradoksalnie nie pozostawajmy sami z sobą. Jak zawsze najlepszym wsparciem jest rodzina. To ona w sytuacjach niepowodzeń konsoliduje się i zwiera szeregi. Rodzina nie zostawi nikogo bez pomocy. Rozmawiajmy ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i starajmy się uwolnić nasze emocje. Przeanalizujmy nasze niepowodzenie i ruszmy ponownie w drogę ku lepszemu. Nieustannie starajmy się zdobywać więcej po to, aby stawać się lepszym człowiekiem. W sytuacjach niepowodzeń korzystajmy z dobrodziejstwa bycia z prawdziwymi przyjaciółmi.

Co należy zrobić by przez stres nie przegrać z samym sobą?
- po pierwsze staraj się nie myśleć o dobrym wyniku (np. dostaniu piątki), tylko o tym, jak ten dobry wynik osiągnąć; - dobrze zaplanuj wszelkie ostatnie powtórki – możesz to zrobić nawet układając ich plan na kartce papieru;
- nie słuchaj innych maturzystów – oni mogą mówić, że są świetnie przygotowani i się nie boją, ale wierz mi, że nawet jeśli faktycznie są przygotowani, to boją się tak jak ty;
- powtarzając materiał staraj się korzystać z tzw. mnemotechnik, czyli sztuczek zapamiętywania - np. ucząc się budowy serca, wyobrażaj sobie jakbyś po nim podróżował, podróżował po komorach, przedsionkach czy aorcie;
- znajdź czas na relaks – pójdź na spacer albo do kina;
- stawiaj sobie realistyczne cele - ustal co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Nie bądź dla siebie zbyt wymagający.

Dziękuję za rozmowę.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us