Reklama
Reklama

Nauka przez działanie w Technikum „New Technology” w Zamościu [art. sponsorowany]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Wywiad z uczniami Technikum: Jankiem Zarębskim, Miłoszem Siemieńczukiem, Szymonem Mackiem.

W czym waszym zdaniem przejawia się hasło Technikum New Technology „nauka przez działanie”?
Szymon: - Wszyscy trzej, oprócz tego że uczymy się w Technikum, należymy do drużyny robotycznej New Tech 7570 działającej przy szkole. Ja jestem driverem – kieruję robotami podczas zawodów, Miłosz jest mechanikiem i elektrykiem, a Janek programuje roboty. New Tech 7570 jest drugą w Polsce międzynarodową drużyną typu FRC (First Robotics Competition) i tylko jedną z kilku tego rodzaju drużyn w Europie.

Miłosz: - Warto też wspomnieć, że prowadzimy wiele inicjatyw promujących robotykę, automatykę i programowanie. Jeździmy z pokazami naszych robotów po szkołach, spotykamy się z nauczycielami i namawiamy do otwierania szkolnych kół robotycznych. W grudniu zorganizowaliśmy w Zamościu pierwszy międzynarodowy konkurs robotyczny Lego dla dzieci i planujemy koleje edycje w przyszłych latach.

Janek: - Jako programistę robotów interesuję mnie zwłaszcza obszar języków programowania. Budowane w szkolnym warsztacie roboty programujemy w języku Java. Niezbędnym elementem nauki w Technikum prowadzonym już od pierwszej klasy są podstawy algorytmiki i programowania – uczymy się myślenia algorytmicznego i dobrych nawyków w pisaniu kodu. Przy szkole działa też drużyna e-sportowa: LOL oraz zakładamy nową drużynę w e-sportową VALORANT. Mamy dostęp do wersji Beta gry i intensywnie trenujemy.

Co najbardziej zapamiętaliście z ostatniego roku nauki w Technikum?
Szymon: - Jestem dumny, że nasza drużyna New Tech 7570 mimo, że działa tylko od 1,5 roku odnosi już znaczące sukcesy - m.in. 3 miejsce w zawodach robotycznych w Turcji, czy 14 miejsce w uniwersyteckich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge, gdzie byliśmy jedynym zespołem ze szkoły średniej. W marcu 2020 planowaliśmy udział zawodach robotycznych w Nowym Jorku, ale impreza została odwołana przez wirusa. Polecimy do USA z naszym robotem za rok.

Miłosz: Na szczęście nasze Technikum to nie tylko nauka w ławkach. W 2019 roku wzięliśmy udział w ponad 10 dużych wydarzeniach międzynarodowych, m.in. jako wystawcy w Targach Automaticon Warszawie, Podkarpackim Festiwalu Nauk w Rzeszowie, Warsaw Game Show, Warsaw Industry Week. Spotykaliśmy się również z firmami technologicznymi, jak Sitaniec Technology, RST Roztocze, Zakłady lotnicze Leonadro w Świdniku, Migro, Plastcore, Rooks.

Janek: Najbardziej pamiętam warsztaty z robotyki i programowania z mistrzami świata w budowie łazików marsjańskich – zespołem Impuls działającym przy Politechnice Świętokrzyskiej. Poznaliśmy tematykę pozycjonowania robota na podstawie kodów QR, architektury systemu programistycznego i budowy układu jezdnego, komunikacji z robotem i zabezpieczenia przed zakłóceniami. Drużyna wzięła również udział w konferencji jednej z międzynarodowych firm produkującej części do łazików kosmicznych.

Trwa rekrutacja do Technikum. Odwiedź naszą stronę: www.newtech.edu.pl

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us