Reklama
Reklama

Minister Jarosław Gowin o rozwoju PWSZ

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

11 maja 2019 r. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu odwiedzili wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceminister Andrzej Stanisławek.

Goście zwiedzili pracownie Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ przy ul. Hrubieszowskiej 24. Po obiekcie oprowadziła ich Magdalena Bielacz, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa, w towarzystwie władz uczelni. Nieprzypadkowo wicepremier i minister nauki przyglądał się akurat temu kierunkowi studiów. Jak wynika z prognoz „Barometru Zawodów”, zawód pielęgniarki jest jednym z bardziej deficytowych, na który zapotrzebowanie stale rośnie (źródło: „Barometr Zawodów 2018”).

Następnie w rektoracie PWSZ w Zamościu odbyła się konferencja prasowa. Gości powitał rektor uczelni Andrzej Samborski. Poinformował on o wniosku dotyczącym uruchomienia nowego kierunku studiów - informatyka oraz zaprosił gości na jubileusz 15-lecia istnienia uczelni, którego plan obchodów wkrótce będzie znany. Podkreślił przy tym, że władze i wykładowcy PWSZ swoją pracą robią co w ich mocy, by uczelnia mogła nosić dumne miano spadkobiercy Akademii Zamojskiej.

W trakcie konferencji wicepremier Gowin odniósł się do wniosku PWSZ w Zamościu dotyczącego centrum symulacji medycznej oraz wniosku o nadanie uprawnień do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku "informatyka" o profilu praktycznym.

- Centrum symulacji medycznej to inwestycje finansowane przede wszystkim przez Ministerstwo Zdrowia. W 2017 r. rozstrzygnięty został pierwszy konkurs, w efekcie którego powstało ponad 30 takich niezwykle nowoczesnych centrów, przede wszystkim w PWSZ-tach. W tej chwili minister Szumowski (minister zdrowia - przyp. red.) zamierza uruchomić kolejny konkurs. Wiem już od panów rektorów i pana kanclerza, że uczelnia zamojska wystartuje w tym konkursie. Jestem przekonany, że odniesie sukces.(...) To jest wielka szansa dla uczelni. Ulokowanie tutaj centrum symulacji medycznej jest niezbędnym warunkiem do rozwoju kierunków okołolekarskich - mówił minister Gowin.

Odniósł się również entuzjastycznie do planów uruchomienia studiów na kierunku "informatyka", podkreślając potrzebę kształcenia fachowców. - Nikogo nie trzeba zapewniać jak ważny jest to kierunek z punktu widzenia polskiej gospodarki i jak duże szanse otwiera on przed absolwentami. Natychmiast po tym, jak wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany przez Polską Komisję Akredytacyjną, bo taka jest procedura, możecie państwo być pewni, że podejmiemy z ministrem Stanisławkiem odpowiednie decyzje (...). Każdego z maturzystów, trzymając kciuki za zdane egzaminy, chciałbym zachęcić do podjęcia studiów. Natomiast w wielu zawodach, chociażby w przypadku informatyki, którą zamierza uruchomić uczelnia zamojska, poziom wykształcenia licencjacki jest w zupełności wystarczający do tego, żeby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nowoczesnych technologii. – mówił minister i dodał: - Kształcimy za dużo osób na poziomie magisterskim. Wszystkie prognozy dotyczące rozwoju rynku pracy pokazują, że kształcimy 3 razy za dużo magistrów, natomiast powinniśmy się koncentrować przede wszystkim na kształceniu osób zdobywających licencjat.

Wiceminister prof. Andrzej Stanisławek dodał: - Licencjat to są wyższe studia. Tak należy to odbierać. Magister to tytuł naukowy. Nie wszystkie studia muszą się kończyć tytułem naukowym jako wstępem do doktoratu, habilitacji, profesury. Biorąc pod uwagę Europę mamy tych magistrów bardzo dużo. Są to dwa lata wyjęte młodemu człowiekowi z możliwości kariery zawodowej.

Oprócz wizyty w PWSZ, wicepremier Jarosław Gowin i minister Andrzej Stanisławek spotkali się również z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us