Reklama
Reklama

Poczet Sztandarowy SP 8 we Lwowie

foto: Katarzyna Sochań-Krupa, materiał nadesłany foto: Katarzyna Sochań-Krupa, materiał nadesłany

11 listopada Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 8 reprezentował szkołę i miasto Zamość w obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości we Lwowie. Mimo, że miasto to leży na terenie dzisiejszej Ukrainy, żyje tam bardzo wielu naszych rodaków.

- Pierwszym punktem uroczystości było upamiętnienie "żołnierza września" na cmentarzu w Hołosku - to tutaj pochowano ok. 900 żołnierzy, którzy swój szlak bojowy zakończyli pod Lwowem, walcząc w kleszczach sowiecko-niemieckich. Kolejnym miejscem uczczenia przez nas Polaków, którzy zginęli z rąk okupanta, były Wzgórza Wóleckie. W miejscu tym odbył się w dniu 4 lipca 1941 r. tzw. mord profesorów lwowskich. Ofiarami zbrodni padli profesorowie, docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców - informuje Monika Paska z zamojskiej "Ósemki". - Następnie udaliśmy się na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny celebrowaną przez biskupa Edwarda Kawę w Katedrze Łacińskiej. O 13.00 czasu lokalnego wszystkie delegacje i poczty sztandarowe udały się na Cmentarz Orląt Lwowskich. Tutaj miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Mieliśmy również okazję odwiedzić groby słynnych Polaków pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim, którego częścią jest Cmentarz Orląt. We wszystkich tych miejscach zostały zapalone przywiezione przez nas znicze – zebrane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły, do których dołączyły także inne placówki (Caritas Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej, Szkoła Podstawowa Nr 9, Przedszkole Miejskie nr 14, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach). Złożyliśmy również wieńce i kwiaty. Po części oficjalnej delegacja naszych uczniów zwiedziła miasto, zapoznała się z jego historią i kulturą, zobaczyła ciekawe i zabytkowe fragmenty Lwowa - dodaje. 

Jak piękne i ważne dla nas Polaków jest to miasto nikogo nie trzeba przekonywać. Gorące słowa szkoła podziękowania kieruje do Andrzeja Kudlickiego, właściciela Biura Turystycznego Quand, który jest organizatorem corocznych wyjazdów pocztów sztandarowych na obchody święta niepodległości we Lwowie.

Zdjęcia: Katarzyna Sochań-Krupa

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us