"Na własne konto"

Gimnazjaliści uczyli się m.in. jak zakładać i prowadzić firmę, jak działają banki oraz tworzyli model biznesowego przedsięwzięcia, foto: materiał nadesłany  Gimnazjaliści uczyli się m.in. jak zakładać i prowadzić firmę, jak działają banki oraz tworzyli model biznesowego przedsięwzięcia, foto: materiał nadesłany

Uczniowie Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie uczestniczyli w realizacji projektu edukacji ekonomicznej ?Na Własne Konto? Fundacji Europejski Rozwój Wsi i Rolnictwa. Uczyli się m.in. jak zakładać i prowadzić firmę, jak działają banki oraz tworzyli model biznesowego przedsięwzięcia.  


W pierwszym etapie gimnazjaliści poznawali zasady rządzące rynkiem pracy, sposoby funkcjonowania przedsiębiorstw oraz korzyści, jakie płyną z oszczędzania. W formie gier i zabaw edukacyjnych młodzież przyswajała pojęcia ekonomiczne, definiowała cechy osoby przedsiębiorczej oraz uczyła się rozpoznawać swoje kompetencje i ich przydatność w kontekście przyszłej pracy zawodowej. W czasie warsztatów uczniowie kształtowali zdolności negocjacyjne i umiejętność współpracy.

Uczniowie poznali warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby założyć firmę. W ramach ćwiczeń poznawali zasady tworzenia biznesplanu oraz zakładali wirtualne firmy produkujące zabawki i książki, a także korzyści i zagrożenia wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej.

W module, zatytułowanym ?Pieniądze i bankowość?, młodzież poznawała zadania banku komercyjnego oraz najważniejszych produktów bankowych. W czasie warsztatów gimnazjaliści posługiwali się pojęciami ekonomicznymi: barter, pieniądz, pieniądz elektroniczny, bank, depozyt, kredyt. Uświadomili sobie także korzyści z usług bankowych oraz rolę banku centralnego w gospodarce. Co ważne, uczniowie kształtowali też umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych oraz postawy odpowiedzialności za własne wybory.

Poznawali produkty bankowe dla oszczędzających. Wskazywano korzyści wynikające z oszczędzania w banku. Uczniowie posługiwali się pojęciami ekonomicznymi: budżet, nadwyżka, deficyt, oszczędzanie i inwestowanie.

Projekt obejmował wizytę w banku PKO SA, II Oddział w Zamościu, gdzie uczniowie mieli m.in. możliwość obejrzenia skarbca. Zostały im również zaprezentowane sposoby identyfikowania autentyczności banknotów oraz wzór nowego banknotu, który znajdzie się wkrótce w obiegu. Odwiedzili też lokalnego przedsiębiorcę zajmującego się skupem zbóż. Tam młodzież poznała mechanizmy rynkowe mających zastosowanie w tego typu działalności.

W drugim etapie projektu ekonomicznego "Na Własne Konto? uczniowie wykonywali zadanie polegające na opracowaniu modelu biznesowego przedsięwzięcia w lokalnej społeczności. Etap zakończył się konkursem tworzonych prac.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w realizacji projektu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki a najbardziej wyróżniający się otrzymali nagrody.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us