Reklama

Zamość: W tym roku bez choinki

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy
Huśtawko-choinki, iglo-bombki, świerkowy zagajnik i „żywa” girlanda udekorują Zamość na święta. Tegoroczne dekoracje, które lada dzień pojawią się na Rynku Wielkim będą inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

- W tym roku chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom i gościom coś zupełnie odmiennego. Odczuwając ogromną potrzebę zmian w myśleniu o przyszłości zaprosiliśmy do współpracy artystę, scenografa - Dawida Zalesky'ego, który przygotował autorską instalację X_mas w nurcie DIY - Zrób to sam. Odeszliśmy od gotowych rozwiązań, żeby uruchomić wyobraźnię i zainspirować odwiedzających do kreatywności i poszukiwania pomysłów na samodzielne tworzenie i przetwarzanie. Wszystkie części instalacji zostały wymyślone, przywiezione, zmontowane, ręcznie zrobione z udziałem autora - wyjaśnia zespół prasowy UM Zamość.

Celem artysty było zaaranżowanie wyjątkowej przestrzeni świątecznych emocji w sercu Starego Miasta, osadzonej we współczesnych realiach, stanowiącej pewnego rodzaju kapsułę wspomnień, skojarzeń i wrażeń. Całość zwieńczy „żywa” girlanda zainstalowana na poręczy zamojskiego ratusza- informuje magistrat.

Instalacja X_mas składa się z kilku części: huśtawko-choinek dla najmłodszych, dwóch iglo-bombek oraz sentymentalnej leśnej scenografii - świerkowego zagajnika przeniesionego z zamojskich lasów, ustawionego na klombie Rynku Wielkiego. Na budynku Ratusza wyświetlana będzie iluminacja świąteczna.

Kosz tegorocznych dekoracji to - 61 500,00 zł brutto.

Dekoracje pojawią się 11 grudnia.

6 komentarzy

 • Kulturalny mieszkaniec
  Kulturalny mieszkaniec czwartek, 01 grudzień 2022 10:21 Link do komentarza

  Czyli wielokrotnie więcej niż większość stowarzyszeń, które pracują społecznie na rzecz kultury i Miasta dostają na cały rok działalności.
  Znakomite rozwiązanie, szczególnie w mieście, które ma szkołę plastyczną (i wielu artystów plastyków) bezpośrednio przy Rynku Wielkim.
  Ręce mieszkańców same składają się do braw!

 • PO to dno
  PO to dno czwartek, 01 grudzień 2022 12:54 Link do komentarza

  Czyli kolejna odsłona działalności PO wd katolików- piłowanie ciąg dalszy. Tylko PO co odnosić się do "świąt" ? No chyba, że chodzi o "święta zimowe". No i kwota zacna. A węgla dla mieszkańców jak nie było tak nie ma. A sami przygotowali ankitę gdzie był tyermin do 30 XI. ŻENADA

 • Marnują pieniądze
  Marnują pieniądze czwartek, 01 grudzień 2022 18:42 Link do komentarza

  Nie taniej by było po prostu postawić choinkę?Ceny wszystkiego idą w górę.A jednak zima czy święta bardzo mocno kojarzone są właśnie z choinką.Więc w ramach oszczędności wystarczy jedna choinka na rynku.Ale nie.Wielmożni chcą na siłę pieniędzmi mieszkańców zrobić coś "po swojemu". Władze miasta są od tego żeby zaciskać pasa w czasach kryzysu a pieniądze wydawać tylko na rzeczy niezbędne (budowa dróg, chodników czy polepszanie komfortu życia mieszkańców w inny sposób)

 • nie kumam
  nie kumam piątek, 02 grudzień 2022 09:59 Link do komentarza

  świerkowego zagajnika ? znaczy ze bedzie wiecej choinek niz jedna? a juz myslalem ze przyroda nam podziekuje za oszczedzenie jednego drzewka, zamiast tego zniszczymy kilka drzewek, i to ma byc ekologiczne?

 • Małgorzata
  Małgorzata piątek, 02 grudzień 2022 22:15 Link do komentarza

  Choinka nadaje niepowtarzalny klimat. Trudno wyobrazić sobie Rynek bez choinki- żywej czy sztucznej. W wielu miastach jest uroczyste zapalanie światełek na miejskiej choince. Po co w takim razie szopka czy Wigilia dla mieszkańców?

 • Zawiedziony
  Zawiedziony środa, 14 grudzień 2022 08:46 Link do komentarza

  Jakie PO? W Polsce i w Zamościu od wielu lat "rządzi" zjednoczona prawica. Niestety, tak jak w kraju, tak i lokalnie u nas jadą na rozdawnictwie (głównie swoim), fuksie i igrzyskach!
  Choinka owszem! Nawet oświetlona! Ale oszczędnie, skromnie - jak na obecne czasy przystało! I bez wydawania takiej kwoty! To kpina! Z mieszkańców i nie tylko!

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us