Reklama
Reklama

I zawsze zwycięstwo musiało Ich być… czyli „Zapora” wreszcie w Zamościu! Wyróżniony

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
"I zawsze zwycięstwo musiało Ich być…" - to tytuł widowiska dedykowanego pamięci Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i jego podkomendnych". Muzyczno-filmowy spektakl odbędzie się już 18 września, w Zamojskim Domu Kultury. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

- Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera. Hieronim Dekutowski prawdopodobnie walczył z Niemcami już w kampanii wrześniowej, wśród obrońców Lwowa. Później przedarł się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, zaś po jej klęsce – do Wielkiej Brytanii. Jako jeden z elitarnych Cichociemnych – został zrzucony do okupowanej Polski w nocy 16 na 17 września 1943 r., gdzie rozpoczął służbę w Armii Krajowej.  W jej strukturach stworzył najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego, toczący zwycięskie boje zarówno z Niemcami, jak i później z Sowietami. To legendarny bohater Lubelszczyzny, w tym oczywiście Zamojszczyzny, gdzie szczególnie wsławił się ocaleniem wielu mieszkańców od niemieckiej akcji wysiedleńczej. - informuje Paweł Krasowski, ze Stowarzyszenia WEST (organizator wydarzenia).

Projekt artystyczny powstał w 2019 r., jako efekt współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem wokalno-aktorskim „Sonanto”, specjalnie na 70. rocznicę rozstrzelania Hieronima Dekutowskiego i jego najbliższych podkomendnych. Premiera widowiska miała miejsce dokładnie w dniu ww. okrągłej rocznicy – 7 marca 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie.

- Plany organizacji całej trasy koncertowej szlakiem bojowym „Zaporczyków” przerwała w 2020 roku pandemia. Do koncepcji powrócono w 2022 roku, dzięki wsparciu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej na organizację kolejnych wydarzeń, a także pozyskaniu zgody na prezentację widowiska od jego producenta – Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki temu pierwsze z wydarzeń, planowanych na lata 2022 i 2023 zaplanowaliśmy właśnie w Zamościu. Kolejne odbędą się w Janowie Lubelskim, Tarnobrzegu, Bełżycach, Lublinie i Rzeszowie. - wyjaśnia Krasowski.

Zamojska edycja widowiska odbędzie się 18 września, w Zamojskim Domu Kultury. Początek o godz. 18:00.

Zapraszamy w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Zamojskiego Domu Kultury, Stowarzyszenia WEST. Portal ezamosc.pl patronuje wydarzeniu medialnie.

Poniżej publikujemy filmowy zwiastun wydarzenia.

Media

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us