Reklama
Reklama

Akt lokacyjny Zamościa wrócił „do domu”! Jest bezcenny!

Na zdjęciu Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu Na zdjęciu Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu
Specjalnym transportem (20 czerwca), do Zamościa przywieziony został Akt lokacyjny Zamościa. To najważniejszym dokument w dziejach naszego miasta, ma 442 lata i przez blisko 150 lat uznawany był za zaginiony. Został odnaleziony w Archiwum Narodowym w Krakowie i przekazany do Archiwum Państwowego w Zamościu.

Dokument jest bezcenny. Widnieje na nim własnoręczny podpis Jana Zamoyskiego, wybitnego założyciela miasta. Akt lokacyjny wrócił do Zamościa specjalnie przygotowanym transportem.

- Zamknięta skrzynia, ubezpieczenie, monitoring, pełna ochrona - zachowaliśmy wszelkie środki bezpieczeństwa, aby ten najcenniejszy w dziejach Zamościa dokument powrócił szczęśliwie do domu. - mówi Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu.

Akt lokacyjny został wydany 10 kwietnia 1580 r. Przechowywano go początkowo w zamojskim Ratuszu. W 1811 roku dokument trafił do Szczebrzeszyna, a później w 1847 r. do Archiwum Akt Dawnych w Lublinie. W latach 80. XIX wieku miał zostać wywieziony do Wilna.

Przez blisko 150 lat był uznawany za zaginiony. W ubiegłym roku, w Archiwum Narodowym w Krakowie dokonano sensacyjnego odkrycia. Placówka przenosiła się do nowej siedziby, więc była okazja do dokładnego przejrzenia starych zbiorów. Akt lokacyjny Zamościa znaleziono pomiędzy starymi dokumentami, które z Zamościem nie miały nic wspólnego. Nie wiadomo kiedy i jak dokument trafił do Krakowa.

Uroczyste przekazanie dokumentu nastąpi 1 lipca, w sali Consulatus w Ratuszu.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us