Reklama

Zabytki z granicy trafiły do Muzeum Zamojskiego

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej przekazał do Muzeum Zamojskiego ujawnione na granicy przedmioty kolekcjonerskie i archeologiczne. Zbiory muzealne powiększyły się m.in. o gliniane naczynia i narzędzia, hełmy radzieckie, toporek i czekan bojowy.

Przekazanie przedmiotów odbyło się 29 marca w siedzibie Muzeum Zamojskiego.

- Wśród przekazanych muzealiów znalazły się: toporek bojowy, czekan bojowy, bagnety, radzieckie hełmy, czapki i furażerki żołnierskie, hełmofony oraz naczynia i elementy narzędzi glinianych i kamiennych. Wobec części przedmiotów Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej orzekł, że biorąc pod uwagę określony przybliżony czas powstania obiektów oraz ich wartość historyczną przedmioty posiadają cechy zabytków i mogą stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych - informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Urzędu Celno-Skarbowego. - Kolekcja zawierała również ponad 460 sztuk naczyń oraz narzędzi glinianych i kamiennych stanowiących zabytki archeologiczne. Wśród elementów ceramiki i kamiennych toporków, znajdowały się okazy pochodzące aż z okresu neolitu - dodaje.

Wszystkie przedmioty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej prób przemytu. Zostały ujawnione na przejściach w Dorohusku, Zosinie i Hrebennem.


Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us