Rocznica likwidacji getta w Zamościu. Zaplanowano Zamojski Marsz Pamięci

Plakat, foto: materiał nadesłany Plakat, foto: materiał nadesłany

W przeddzień kolejnej, 79 rocznicy likwidacji getta w Zamościu, 15 października o godz. 17:00 odbędzie się Zamojski Marsz Pamięci. Uczestnicy zbiorą się na skwerze przy dawnej nowomiejskiej synagodze przy ul. Reja. Przejdą ul. Partyzantów w kierunku przystanku kolejowego "Zamość Starówka". Tam zapalone zostaną znicze pamięci.

Do udziału w Marszu Pamięci dla naszych Sąsiadów, zamojskich Żydów zapraszają: Agnieszka Klimczuk i Janusz Kupczyk, Radni Miasta Zamościa oraz Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Getto zamojskie funkcjonowało od kwietnia 1941 roku, na podstawie rozporządzenia wydanego przez Niemców. Znajdowało się na terenie Nowej Osady (okolice wokół Nowego Rynku, ul. Partyzantów i Lwowskiej), zostało zlikwidowane 16 października 1942 roku. Tego dnia Niemcy zgromadzili na Nowym Rynku niemal wszystkich pozostałych żydowskich mieszkańców, ok. 4 tysiące osób. Następnie popędzili ich pieszo do getta tranzytowego w Izbicy (kolejny przystanek do zagłady). Drogę z Zamościa do Izbicy znaczyły ciała pomordowanych.

16 października 1942 roku zakończyła się historia zamojskich Żydów, żyjących w Zamościu od 1588 roku.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us