Reklama
Reklama

Gmina Zamość w obronie samorządności

W środę przedstawiciele lokalnych społeczności gminy uczestniczyli w konferencji prasowej, fot. Szymon Łyciuk W środę przedstawiciele lokalnych społeczności gminy uczestniczyli w konferencji prasowej, fot. Szymon Łyciuk

Gmina Zamość prowadzi kampanię społeczną pod hasłem "Samorząd - Ty decydujesz". Jej głównym celem - jak mówi wójt Ryszard Gliwiński - jest obrona samorządności. W środę przedstawiciele lokalnych społeczności gminy uczestniczyli w konferencji prasowej. Wszyscy zgodnie twierdzili, że samorząd to podstawa demokratycznego państwa a proponowane zmiany spowodują jedynie "upartyjnienie wyborów samorządowych".


W konferencji prasowej udział wzięło prawie stu liderów lokalnych społeczności. Byli to między innymi radni gminni, sołtysi, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, czy druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Sprzeciwiamy się trwającej od kilku miesięcy kampanii oszczerstw kierowanych pod adresem samorządów gminnych. Politycy rządzący mówią bez ogródek, że jesteśmy twórcami szkodliwych, lokalnych układów, że zatrzymaliśmy demokrację w Polsce, że jesteśmy winni małej frekwencji wyborczej - mówi Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość. - To dzięki samorządom mieszkańcy poczuli, że są gospodarzami Polski lokalnej. Jednym z gwarantów demokratycznego państwa jest rozdzielenie polityki od samorządu. To mieszkańcy gmin, sołectw powinni decydować o swoich lokalnych sprawach a nie politycy - dodaje.

- Grupa ludzi, która tu dzisiaj przybyła, sprzeciwia się kategorycznie oszczerstwom wypowiadanym przez polityków rządzącej obecnie partii -mówi Józef Siemczyk przewodniczący Rady Gminy Zamość. - Pan Sławomir Zawiślak, poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, skierował otwarty list do wójta gminy Zamość, w którym pisze m.in., że po 27 latach demokracji społeczeństwo jest uśpione a jest to wynikiem przede wszystkim układów, klik, które panują w samorządach gminnych. Są z nami dzisiaj radni gminy Zamość, sołtysi, członkowie rad sołeckich, członkini Kół Gospodyń Wiejskich i druhowie strażacy. Czy to jest układ? - pyta Siemczyk.

- Dzisiaj mieszkańcy każdego sołectwa mają możliwość zorganizować się w odpowiednie grupy i wytypować kandydata na radnego. Jest to człowiek, którego znamy i który godnie będzie reprezentował nas w Radzie Gminy. Nie rozumiem dlaczego to nasze niepolityczne prawo pan poseł nazywa "umocnieniem lokalnych układów". To nasze decyzje, politycy nie mają prawa decydować za nas - mówi przewodnicząca jednego z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich.

- Nie rozumiem dlaczego wójt gminy ma być wybierany przez 21 radnych a nie, tak jak dotychczas, prawie 9 tysięcy głosujących mieszkańców. To nie politycy powinni decydować o tym, kto będzie naszym wójtem i radnym, tylko my sami, bo to my ich znamy - mówi przewodnicząca kolejnego KGW.

- Zmiany dotyczące kadencyjności są tylko sposobem, żeby za pomocą stanowionego prawa móc wprowadzić swoich kandydatów, którzy w normalnych wyborach nie mieliby szans - uważa Konrad Dziura, radny Rady Powiatu Zamojskiego.

Kampania "Samorząd - Ty decydujesz" ma być realizowana jeszcze przez długi okres. Jednym z jej elementów będzie debata publiczna dotycząca przyszłości samorządów gminnych w Polsce. Wójt Gliwiński ma nadzieję, że wezmą w niej udział politycy rządzącej obecnie partii.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us