Reklama

Policjanci ustalili, kto zastrzelił Kosego, wilka z RPN-u

foto: archiwum, foto: archiwum,

Kosego, wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego, znaleziono martwego we wrześniu 2019 roku na skraju miejscowości Lipowiec Kolonia i Brody Małe. Zwierzę zostało zastrzelone. Policjanci ustalili podejrzanego. Zarzuty w sprawie usłyszał 42-latek z powiatu biłgorajskiego.

Sprawa miała swój początek we wrześniu 2019 roku. To wtedy na polach sąsiadujących z Roztoczańskim Parkiem Narodowym w okolicy miejscowości Żurawnica (gmina Szczebrzeszyn) odnaleziono martwego wilka. 6-letni samiec wychowywał czteromiesięczne szczeniaki. Kosy miał założona obrożę telemetryczną i był objęty projektem badawczym. Przyczyną jego śmierci była rana postrzałowa.

- Powiadomieni o zdarzeniu policjanci wykonali czynności procesowe, całość zebranych w sprawie materiałów przekazali prokuratorowi z Prokuratury Rejonowej w Zamościu, który wszczął w tej sprawie śledztwo. Później sprawę przejęła zamojska Prokuratura Okręgowa. Od razu po zgłoszeniu policjanci rozpoczęli skrupulatną pracę nad ustaleniem kto dopuścił się tego czynu. Sprawa wymagała wielu czynności z wykorzystaniem rożnych metod i działań procesowych. Szereg żmudnych ustaleń w tej sprawie przyniosło efekt - informuje Dorota Krukowska Bubiło, rzeczniczka zamojskiej policji. - W miniony czwartek podejrzewany o zastrzelenie wilka 42-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego został zatrzymany. Tego samego dnia w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu usłyszał zarzut. Odpowie za to, że dokonując bezprawnego odstrzału z broni palnej wilka spowodował istotną szkodę w świecie zwierząt poprzez rozpad stada wilków bytującego w Roztoczańskim Parku Narodowym, któremu Kosy jako samiec Alfa przewodził.- dodaje.

42-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Do sądowej rozprawy pozostanie pod policyjnym dozorem.

Dodajmy, że Kosy był trzonem projektu realizowanego przez Roztoczański Park Narodowy mającego na celu m.in. opracowanie skutecznych działań ochronnych wilków.

2 komentarzy

  • szkoda wilka
    szkoda wilka poniedziałek, 11 styczeń 2021 15:42 Link do komentarza

    jaka była linia obrony? pomylił wilka z teściową?

  • asdf
    asdf poniedziałek, 11 styczeń 2021 17:00 Link do komentarza

    zabrać dożywotnio pozwolenie na broń, skoro ma takie problemy ze wzrokiem. koło łowieckie też powinno się pozbyć takiego członka bez honoru, definitywnie.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us