Reklama
Reklama

Zamojscy strażacy podsumowali rok

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Zamojscy strażacy podsumowali 2020 rok. -Był to kolejny rok z większą ilością zdarzeń. Chcąc określić ten miniony rok jednym zdaniem, to jest to okres z większą ilością miejscowych zagrożeń. - informuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków.

- W 2020r., odnotowano łącznie 1739 interwencji z czego: 552 to pożary, 1122 miejscowe zagrożenia oraz 65 alarmów fałszywych. W porównaniu do 2019 roku aż o 20% (tj. o 290 zdarzeń) wzrosła ogólna liczba interwencji, nieznacznie o 3% (17 zdarzeń) zmalała ilość pożarów, zdecydowanie bo aż o 20 % (tj. 321 zdarzeń) zwiększyła się liczba miejscowych zagrożeń. Alarmy fałszywe utrzymywały się na porównywalnym poziomie, w 2020 było ich 65, o 14 mniej niż w roku ubiegłym. Analizując linię trendu dla poszczególnych rodzajów zdarzeń, na przestrzeni ostatnich 10 lat należy stwierdzić, że trend zwyżkowy utrzymuje się w grupie zdarzeń kwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia, natomiast nie zauważa się tendencji wzrostu ilości pożarów. - informuje Andrzej Szozda. - Zdecydowaną większość, bo aż 88% pożarów, to pożary małe. W 2020r., pożary najczęściej występowały w grupie obiektów: uprawy, rolnictwo – 241 interwencji, budynki mieszkalne - 169 zdarzeń. W porównaniu do 2019 roku, liczba pożarów w tych grupach utrzymuje się na porównywalnym poziomie. W 2020r., z liczby 1122 miejscowych zagrożeń, jakie wystąpiły na terenie powiatów, w budynkach mieszkalnych odnotowano 295 interwencji (wzrost o 19%). Zdarzenia te najczęściej dotyczyły usuwania skutków niesprzyjających warunków atmosferycznych, tj., silnie wiejącego wiatru, powodującego uszkodzenia budynków oraz usuwaniem zagrożenia powodowanego przez owady błonkoskrzydłe. Dosyć dużą grupę obiektów, w odniesieniu do których prowadzono działania stanowiły środki transportu – 201 zdarzeń tj. wypadki i kolizje drogowe, które w odniesieniu do 2019r., utrzymują się na porównywalnym poziomie. - wylicza Szozda.

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia miejscowych zagrożeń w 2020r były: zdarzenia powodowane przez silne wiatry 412 interwencji, w komunikacji drogowej – 201 interwencji. Nieostrożność osób dorosłych w 328 przypadkach, to najczęstsza przyczyna wystąpienia pożarów w 2020r. Dosyć dużą grupę przyczyn wystąpienia pożarów stanowiły wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych - 123. W minionym roku najwięcej pożarów wystąpiło w kwietniu - 155 interwencji oraz marcu kolejnych 88 interwencji, związanych z pożarami suchych traw. W 2020r., najwięcej miejscowych zagrożeń wystąpiło w miesiącu czerwcu – 255 i lipcu kolejnych 201 interwencji, kiedy to występowały niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przykładem jest dzień 11 czerwca, kiedy to od wieczora do rana dnia następnego odnotowano aż 139 zdarzeń, w zdecydowanej większości dotyczących usuwania połamanych drzew i konarów.

W wyniku pożarów 5 osób poniosło śmierć, a rannych zostało 16 osób w tym 2 dzieci. Podczas miejscowych zagrożeń śmierć poniosło 12 osób, w tym jedno dziecko, a poszkodowanych zostało 207 osób.

W minionym roku odnotowano 2 tzw. lekkie wypadki strażaków z JRG Zamość i JRG Szczebrzeszyn, podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz 3 kontuzje podczas zajęć sportowych.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us