Reklama
Reklama

Zamość: Nowy sposób naliczania opłaty za śmieci. Trzeba złożyć deklarację

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Od dnia 1 stycznia 2021 r., zgodnie z podjętą uchwałą Rady Miasta Zamość, nastąpi zmiana sposobu naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych. Przypomnijmy, opłaty będą naliczane w oparciu o ilość zużywanej przez mieszkańców wody.

Jak informuje zamojskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, metoda rozliczenia uzależniona od zużycia wody, jest coraz częściej stosowana przez samorządy. "Taki mechanizm, daje mieszkańcom realną możliwość wpływu na wysokość opłaty. Każdy z nas, poprzez racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z wody oraz jej oszczędzanie, będzie mógł obniżyć swoje rachunki za śmieci. Oszczędzanie wody będzie miało także pozytywny wpływ na środowisko. W obecnej sytuacji zmian klimatycznych, coraz częstszych susz i wyższych temperatur, racjonalne gospodarowanie wodą stało się naszym obowiązkiem." - czytamy w komunikacie. 

Zgodnie z aktualnymi przepisami, mieszkańcy domów w zabudowie jednorodzinnej zobowiązani są do złożenia nowych deklaracji w terminie od 4 stycznia do 10 lutego 2021 r. Natomiast za mieszkańców z zabudowy wielorodzinnej deklaracje są zobowiązani złożyć zarządcy nieruchomości.

"W obecnej sytuacji epidemicznej i konieczności zachowywania dystansu społecznego w trosce o Państwa zdrowie, zwracamy się ze szczególną prośbą o samodzielne, w miarę możliwości wypełnianie deklaracji oraz składanie ich do urn znajdujących się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy ul. Partyzantów 10 w Zamościu oraz w Biurze Obsługi Interesanta w Ratuszu. Deklarację można również złożyć w formie elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą ePUAP. Prosimy również Państwa o pomoc osobom starszym i schorowanym, które znajdują się w grupie ryzyka w przypadku zachorowania na COVID-19 w wypełnianiu i dostarczeniu deklaracji do Urzędu Miasta Zamość." - wyjaśnia PGK.

Opłatę za wywóz odpadów za 2021 r. ustala się na podstawie średniego, miesięcznego zużycia wody, liczonego w oparciu o wskazania wodomierza za okres od stycznia do grudnia roku poprzedniego czyli 2020 r. Jeśli nie można ustalić zużycia wody na podstawie 12 miesięcy, bo np. okres zamieszkiwania na nieruchomości był krótszy, to w tym przypadku dozwolone jest ustalenie średniego, miesięcznego zużycia wody za okres nie krótszy niż 6 miesięcy, kiedy nieruchomość była zamieszkiwana.

Do wypełnienia deklaracji niezbędne jest określenie zużycia wody - te informacje znajdują się na fakturach otrzymywanych od PGK Zamość. Informacje można również znaleźć w systemie iBOK PGK Sp. z o.o w Zamościu /https://ibok.pgk.zamosc.pl /.

Informacje o zużyciu wody można uzyskać również bezpośrednio w PGK- u dzwoniąc pod numer: (84) 638 12 04 lub 638 12 06 w godzinach 7:00-15:00 lub wysyłając emaila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.., podając przy tym indywidualny numer klienta, znajdujący się na fakturach.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie jest możliwe ustalenie opłaty w oparciu o wskazania wodomierza, opłatę ustala się na podstawie normy zużycia wody 2,7 m3 miesięcznie na 1 osobę zamieszkującą nieruchomość. Średnie, miesięczne zużycie wody określamy na podstawie zaokrąglenia do jednego miejsca po przecinku. Dopuszcza się wyłączenie z opłaty bezpowrotnie zużytej wody (m.in. do podlewania ogrodów), pod warunkiem posiadania odrębnego wodomierza zalegalizowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu.

Stawki, którymi należy posługiwać się przy wypełnianiu deklaracji, Rada Miasta Zamość ustaliła w wysokości 7 zł miesięcznie za 1 m³ zużytej wody. Dla właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym przewidziano zniżkę w kwocie 0,40 zł za 1 m3 zużytej wody, natomiast dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1348) przewidziano zniżki w wysokości 1,70 zł za 1 m3 zużytej wody. Złożenie deklaracji z zastosowaniem zniżki dla osób kompostujących bioodpady będzie skutkowało zabraniem z terenu nieruchomości brązowych pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów ulegających biodegradacji.

Przypominamy, że opłaty za wywóz śmieci wnosimy bez wezwania w terminach kwartalnych tj. do 25 III, 25 VI, 25 IX oraz 24 XII. Wpłaty można dokonywać na konto bankowe o nr: 22 1020 3147 0000 8002 0142 7400.

Składając deklarację należy w szczególności zwrócić uwagę na poz. 30 w deklaracji. Kwota z poz. 30 po przemnożeniu x 3 będzie opłatą kwartalną, którą należy wpłacać we wskazanych wyżej terminach kwartalnych.

W przypadku jakichkolwiek problemów z wypełnianiem deklaracji do Państwa dyspozycji pozostają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pod numerami telefonów (84) 677-23-68, (84) 677-24-18, (84) 677-23-76 oraz (84) 677-24-32.

Pod adresem strony internetowej http://www.zamosc.pl/ zamieszczono przykładowy wzór poprawnego wypełnienia deklaracji. W miesiącu grudniu mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymają formularze deklaracji, które będzie trzeba wypełnić i przekazać do Urzędu. Wzór deklaracji jest również dostępny pod adresem www.zamosc.pl oraz www.umzamosc.bip.lubelskie.pl

13 komentarzy

 • Hahaha
  Hahaha wtorek, 15 grudzień 2020 12:05 Link do komentarza

  Prosimy o kulturalne komentarze co by nie naruszać dóbr osobistych wlodarzy.

 • AGNIESZKA Z ZAMOŚCIA
  AGNIESZKA Z ZAMOŚCIA wtorek, 15 grudzień 2020 12:32 Link do komentarza

  CO ZE ŚMIECIAMI JAK KTOŚ MA STUDNIE GŁĘBINOWĄ I SZAMBO SWOJE .. SAMEMU TRZEBA WYWOZIĆ . STUDNIE TEZ KOPAĆ SAMEMU - PONIÓSŁ WŁASNE KOSZTY. JAK BEDĄ NALICZANE.

 • dyrektor
  dyrektor wtorek, 15 grudzień 2020 12:36 Link do komentarza

  Bardzo mało gmin i miast w PL ma rozliczenie od wody. Wystarczy sprawdzić ile gmin czy miast ma rozliczenie od od wody w lubelskim.

 • Milka
  Milka wtorek, 15 grudzień 2020 16:34 Link do komentarza

  Też mam własną studnie. Więc?

 • ff
  ff wtorek, 15 grudzień 2020 17:31 Link do komentarza

  @milka, @agnieszka: przecież jest napisane że opłatę ustala się mnożąc liczbę mieszkańców przez 2,7 m3 oraz przez 7 zł.

 • A co z osobami fizycznymi, którzy stracili pracę?
  A co z osobami fizycznymi, którzy stracili pracę? środa, 16 grudzień 2020 11:51 Link do komentarza

  hura!!! nie myjmy się???

 • nnd
  nnd środa, 16 grudzień 2020 12:29 Link do komentarza

  TYLKO WARSZAWA I ZAMOŚĆ OD WODY ALE O ZAMOŚCIU SIE NIE MÓWI W TVP INFO TYLKO O WARSZAWIE

 • wybo
  wybo środa, 16 grudzień 2020 21:29 Link do komentarza

  Co to za sciema.
  To jest zwykłe okradanie ludzi.
  Nazywajmy sprawy po imieniu, nikt kto wpadl na taki pomysl lub go poparł nie walczy o interesy mieszkańców.
  Będą wybory podziekujemy.

 • ss
  ss poniedziałek, 21 grudzień 2020 08:27 Link do komentarza

  składanie deklaracji poprzez ePUAP po prostu NIE DZIAŁA, pozostaje wycieczka bo komuś nie chciało się tego uaktywnić w systemie

 • Agata
  Agata środa, 30 grudzień 2020 14:21 Link do komentarza

  Wysyłka przez epuap bedzie aktywna po 04-01-2021.

 • mieszkaniec
  mieszkaniec piątek, 01 styczeń 2021 21:13 Link do komentarza

  A może tak od zużycia energii elektrycznej albo ilości butów gospodarstwie domowym. Przy takim przeliczniku to od pierwszego stycznia się nie myję :) i przyjdę śmierdzący na sesje rady miejskiej aby protestować zapachem. Sprawdziłem zużycie wody i nie ma siły 3,5 do 4 m3 wody miesięcznie trzeba pobrać na osobę, no chyba że klozecik spłukujemy wodą z wczorajszej kąpieli. Zresztą co ma piernik do wiatraka woda to woda a śmieci to śmieci i chcę wiedzieć za co płacę nawet jeżeli ma być drożej. Zapamiętam albo nie zapiszę sobie nazwiska radnych którzy tak się troszczą o moje zużycie wody że aż śmieci mi podrożały :).

 • mieszkaniec
  mieszkaniec piątek, 01 styczeń 2021 21:28 Link do komentarza

  A może tak od zużycia energii elektrycznej albo ilości butów w gospodarstwie domowym. Przy takim przeliczniku to od pierwszego stycznia się nie myję :) i przyjdę śmierdzący na sesje rady miejskiej aby protestować zapachem. Sprawdziłem zużycie wody i nie ma siły 3,5 do 4 m3 wody miesięcznie trzeba pobrać na osobę, no chyba że klozecik spłukujemy wodą z wczorajszej kąpieli. Zresztą co ma piernik do wiatraka, woda to woda a śmieci to śmieci i chcę wiedzieć za co płacę nawet jeżeli ma być drożej. Zapamiętam albo nie zapiszę sobie nazwiska radnych którzy tak się troszczą o moje zużycie wody że aż śmieci mi podrożały :).

 • As
  As wtorek, 19 styczeń 2021 08:09 Link do komentarza

  Jak zawsze zaczyna sie od drugiej strony napisane ze mozna złożyć elektronicznie a jednak nie dostepne .Nie ma informacji ze to dalej nie dziala a data juz podana ze do lutego trzeba skladac i ze nie wolno przychodzic ze wirus . Jak zwykle w Zamosciu nic nie mozna normalnie zslatwic i nic nikt nie wie .

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us