Nie dla spalarni śmieci w Zamościu. Publikujemy list otwarty

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Publikujemy list otwarty społecznego komitetu "Nie dla spalarni śmieci w Zamościu" skierowany do mieszkańców Zamościa i powiatu zamojskiego. Autorzy zachęcają do udziału w trwających konsultacjach społecznych dotyczących budowy spalarni śmieci w Zamościu.

List otwarty do mieszkańców Zamościa i Powiatu Zamojskiego

"Komitet społeczny "Nie dla spalarni śmieci w Zamościu" zwraca się do wszystkich mieszkańców o składanie indywidualnych wniosków w ramach ogłoszonych przez Urząd Miasta Zamość konsultacji społecznych.

W okresie panującej pandemii nie ma możliwości organizowania większych grupowych protestów, dlatego też jest niezwykle ważne, aby każdy, kto nie zgadza się na uruchomienie spalarni, poinformował o tym fakcie organ zobowiązany do wydania decyzji środowiskowej. Chcemy jeszcze raz podkreślić, że Naszym zdaniem inwestycja niesie zagrożenie dla zdrowia i życia, środowiska naturalnego, zabytkowego miasta oraz negatywne skutki ekonomiczne dla mieszkańców. Nie daje również absolutnie żadnej gwarancji (co próbuje nam się wmówić) obniżki cen opłat za wywóz śmieci. Spalane odpady mogą równie dobrze pochodzić z innych źródeł. Kto zapłaci spalarni więcej, ten pozbędzie się części swoich śmieci – pytanie, czy Zamość będzie w stanie przelicytować w przetargu np. pobliski Lublin?

Każdy, kto ma podobną opinię powinien złożyć odpowiedni wniosek w ramach konsultacji na adres: Urząd Miasta Zamość ul Rynek Wielki 13, 22-400 Zamość (można wrzucać do wrzutni), telefonicznie 84 6772438, 84 6772431 lub elektronicznie na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zwracamy uwagę, że forma jest dowolna - można zadzwonić, napisać e-maila, czy pismo. Każdy z nas wg. własnych możliwości i czasu, który może na to poświęcić. Każda taka aktywność będzie musiała być wzięta pod uwagę przez podejmującego decyzję w tej sprawie Prezydenta Zamościa.

To ostatni dzwonek! Jako mieszkańcy, tylko w ten sposób możemy jeszcze powstrzymać budowę spalarni śmieci w Zamościu. Jednak skuteczne będzie tylko powszechne uczestnictwo w konsultacjach. Dlatego weźmy w nich udział sami ale poprośmy też o to naszą rodzinę, sąsiadów i znajomych. Mamy czas tylko do 14 grudnia – potem inni zadecydują za nas.

Dla nas, naszych dzieci i wnuków nie możemy dzisiaj przyglądać się biernie. Musimy walczyć o to w co wierzymy.

*********************************

Jako komitet społeczny "Nie dla spalarni śmieci w Zamościu" zaczęliśmy nierówną walkę z dużym przedsiębiorstwem, planującym wybudowanie spalarni śmieci w Zamościu, ponad 2 lata temu. Zwracamy uwagę na fakt, że z działań Veoli można wywnioskować intencję ukrycia prawdziwego celu inwestycji pod nic nie mówiąca nazwą "Rozbudowa ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego". Od czasu powzięcia informacji o planie firmy, godzącym w istotne interesy mieszkańców Zamościa i okolic, staraliśmy się nagłośnić sprawę tworząc komitet społeczny.

Działalność komitetu oparta na pracujących społecznie członkach przez ponad 2 lata miała m.in. charakter konsultacji społecznych i mamy zamiar przesłać do organu wszystkie podjęte wcześniej stanowiska i listy poparcia.

Doprowadziliśmy do spotkania w Szopinku z ekspertami sprowadzonymi przez inwestora, którzy zapewniali, że technologia przedstawiona w Karcie Informacyjnej Projektu jest całkowicie bezpieczna. Jednak uczestnicy spotkania nie dali wiary tym wyjaśnieniom i jednogłośnie wyrazili swój sprzeciw dla inwestycji. Upoważnili nas do podejmowania dalszych działań w ich imieniu. Posiadamy przyjęte stanowisko z tego spotkania podpisane przez uczestników. Zainteresowaliśmy naszym problemem stowarzyszenie „Towarzystwo na Rzecz Ziemi”, które bardzo pomogło w procedurach prawnych związanych z inwestycją. Stało się również stroną postępowania administracyjnego i na każdym jego etapie ma możliwość wskazywania braków w dokumentacji.

Staraliśmy się wszędzie, gdzie to możliwe nagłośnić problem budowy spalarni. Dziękujemy wszystkim mediom, które nam to umożliwiły. Przedstawiciele komitetu wzięli udział w debacie przygotowanej przez inwestora i media, gdzie przekazywali swoje argumenty przeciwko tej inwestycji, zwracając uwagę na jej komercyjny charakter i brak pozytywnych stron przedsięwzięcia.

Poprzez tą działalność doprowadziliśmy m.in. również do tego, że zdecydowane stanowisko przeciwko budowie spalarni przyjęły w formie stanowisk: Rada Miasta Zamość, Rada Gminy Zamość, Rada Gminy Sitno, Rada Powiatu Zamojskiego, a więc przedstawiciele około 170.000 osób zamieszkujących miasto Zamość i Powiat Zamojski.

Zorganizowaliśmy protest w postaci blokady ul Hrubieszowskiej w Zamościu, w części która stanowi fragment DK 74. Zebraliśmy ponad 3000 podpisów osób, które wspierają nasze stanowisko. Na skutek nagłośnienia problemu i pomocy stowarzyszenia ,, Towarzystwo na rzecz Ziemi” raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko przedstawiony przez inwestora był wielokrotnie poprawiany i uzupełniany - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po ok. rocznym postępowaniu wydała ponad 70 szczegółowych warunków uzupełnień.

Walczymy dalej. Będziemy publikować na naszych stronach na portalach społecznościowych wzory dokumentów, które można pobrać i złożyć w ramach konsultacji społecznych. Jednakże faktem jest, że tutaj rola i możliwości komitetu się kończą. Na tym etapie, każdy z nas musi wziąć sprawy w swoje ręce uczestnicząc w konsultacjach.

Tylko tak możemy powstrzymać budowę spalarni śmieci w Zamościu."

13 komentarzy

 • Zamościanin
  Zamościanin niedziela, 29 listopad 2020 21:21 Link do komentarza

  TAK dla spalarni śmksci w Zamościu

 • Miroslaw
  Miroslaw niedziela, 29 listopad 2020 21:45 Link do komentarza

  A ja mam to w dupie.

 • Wanda
  Wanda poniedziałek, 30 listopad 2020 09:03 Link do komentarza

  Dlaczego nie? Jak nie będzie spalarni to nie długo utoniemy w śmieciach.

 • bolek
  bolek poniedziałek, 30 listopad 2020 09:22 Link do komentarza

  Po co nam spalarnia? Zarobi tyko jakiś francuz a my będziemy wdychać ten smród. Lepiej niech się wezmą za plagę spalania śmieci w piecach domowych... mam nadziej , że to gówno nigdy nie powstanie.

 • zamoy
  zamoy poniedziałek, 30 listopad 2020 12:30 Link do komentarza

  A można jakąś petycję żeby kilku foliarzy nie ośmieszało naszego miasta?
  Jak udają że dbają o zdrowie to niech wezmą się za smog bo w Polsce jest rekord smogu w całej UE a Zamość jest jednym z bardziej zasmogowanych miast.
  Warto wiedzieć o czym się mówi - jak ktoś usiądzie na kominie spalarni to będzie wdychać bardziej czyste powietrze od tego którym normalnie oddychamy.
  Zamiast błaźnić się i kłamać to zorientujcie się jakie są filtry, normy UE itd. bo już nie da się słuchać tych bredni

 • karola
  karola poniedziałek, 30 listopad 2020 12:51 Link do komentarza

  Ja nie wiem, kim są ci z komitetu co apelują o poparcie ich wniosku. Gdzie są wasze nazwiska?

 • re-karola
  re-karola poniedziałek, 30 listopad 2020 13:07 Link do komentarza

  Nie widzisz że cwaniaczki chcą na straszeniu ludzi zrobić karierkę żeby mieć głosy w wyborach i brać diety za nie robienie niczego?
  I dobra uwaga ze smogiem. Jakoś nie pamiętam żeby protestowali bo trujemy się oddychając a przez smog umiera kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie! Jasno widać że zdrowie ludzi mają głęboko w d.

 • Stefan
  Stefan poniedziałek, 30 listopad 2020 13:42 Link do komentarza

  No tak mamy smog to dowalmy kolejny komin - cóż za logika !

 • re-Stefan
  re-Stefan poniedziałek, 30 listopad 2020 14:14 Link do komentarza

  Ich podejście do smogu pokazuje że mają gdzieś zdrowie ludzi.
  A co do komina spalarni to sprawdź sobie jakie są normy i wymagania UE co do czystości.
  Do tego pomijając niższe ceny to w efekcie zmniejszy się smog w Zamościu ponieważ spalarnia przy okazji produkuje czyste ciepło zmniejszając zużycie węgla

 • Stefan
  Stefan poniedziałek, 30 listopad 2020 15:20 Link do komentarza

  heheheh a to dopiero - niższe ceny ??? Chyba wyższe zyski dla właściciela - trzeba być wyjątkowo naiwnym lub być opłacanym przez tą kotłownie aby twierdzić , że to powstaje aby mieszkańcy mieli niższe cenny.

  TO jest dla zysku !!! Z tam gdzie ktoś zarabia ktoś inny musi stracić!

  Jak by miało być czysto i tanio to by próbowali przynajmniej zbadać kwestie geotermii


  Jak może się zmniejszyć smog w Zamościu z powodu spalarni ????? Cóż za kretyństwo !!!!
  Komin w Szopinku ma ponad 100 m wysokości, smog z niego spada pewnie ze 30 km od Zamościa.

  A co norm - EU - to , że są normy to nie znaczy , że ktoś je będzie przestrzegał.

  Tak to jest jak jakiś kretyn przed laty to wszytko sprzedał ....

 • do Stefan
  do Stefan poniedziałek, 30 listopad 2020 16:06 Link do komentarza

  Ale Ty Stefan czasem myślisz? :) Kto zapłaci tam więcej niż teraz? Nie będzie taniej niż teraz płacimy to nie będzie działać .
  A co do norm UE to na szczęście tego nie kontrolują takie cwaniaczki tylko wymagana jest kontrola non stop online. Zamiast sobie gdybać i wymyślać bzdury to sprawdź jakie są zasady działania.

  Może powiesz mi która działająca spalarnia nie przestrzega norm UE? Czekam.
  Podaj proszę skoro normy nie są przestrzegane :)

 • mam nadzieję, że żartujesz
  mam nadzieję, że żartujesz poniedziałek, 30 listopad 2020 18:53 Link do komentarza

  "Nie będzie taniej niż teraz płacimy to nie będzie działać." - przecież to monopol w okolicy, zapłacimy tyle ile zechcą, bo do Chełma się nie będzie opłacało wozić?

 • re-oszuści straszący ludzi
  re-oszuści straszący ludzi wtorek, 01 grudzień 2020 02:38 Link do komentarza

  Skoro teraz wozimy a jak będzie w Zamościu spalarnia i nie będzie opłacało się wozić to znaczy że będzie TANIEJ niż teraz a nie drożej. To oczywistość.
  Nudne te rozmowy na poziomie przedszkola z oszołomami.

  A do Stefana - lubisz sobie postraszyć ludzi bzdurami bez pokrycia które sobie wymyślasz???
  Czekam na informacje która działająca spalarnia nie przestrzega norm UE!

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us