Mniej turystów odwiedziło Zamość

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej podsumowało tegoroczny sezon turystyczny. Turystów, którzy odwiedzili Zamość było mniej niż rok temu- branża turystyczna krajowa i zagraniczna boleśnie odczuła skutki pandemii, co widać w statystykach.

W okresie od kwietnia do czerwca (kiedy obowiązywały surowe obostrzenia) ruch turystyczny w Zamościu praktycznie nie istniał. Zamojskie obiekty muzealne i atrakcje turystyczne odnotowały duże spadki. W miesiącach lipiec- wrzesień (kiedy obostrzenia były częściowo zniesione, a ruch turystyczny był odczuwalny) frekwencja w obiektach muzealnych i atrakcjach turystycznych nieco się poprawiła i średni spadek w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019 wyniósł 22,63 %.

Turyści najchętniej zwiedzali: Trasę Podziemną Oficyn Ratusza (lipiec- wrzesień 3816 os.), Taras Widokowy na Nadszańcu (lipiec- wrzesień 15999 os.), oraz Ogród Zoologiczny (lipiec- wrzesień 114 941 os.). W tym roku najchętniej Zamość odwiedzali mieszkańcy województw: mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego. Turyści zagraniczni przyjeżdżali do miasta z Niemiec, Francji, Czech, Anglii i Hiszpanii.

Średni spadek turystyki w mieście w porównaniu do roku ubiegłego w sezonie 2020 (kwiecień – wrzesień) szacujemy na poziomie ok 48 %. W roku bieżącym do atrakcji turystycznych, które nie były dostępne w ubiegłych latach dołączył Zespół Katedralny (Katedra, Muzeum Sakralne, Infułatka) oraz Synagoga.

- Zdajemy sobie sprawę, że jest to znaczący spadek w porównaniu z latami ubiegłymi, kiedy to corocznie odnotowywaliśmy wzrost ruchu turystycznego w mieście. Mamy jednak nadzieję, że był to rok wyjątkowy i postaramy się w przyszłych latach powrócić do bardziej optymistycznych statystyk. Z naszych obserwacji wynika, iż spadek liczby turystów w obiektach muzealnych i atrakcjach turystycznych w Zamościu może być związany m.in. z ograniczeniami dostępności obiektów muzealnych (ograniczona była ilość osób zwiedzających oraz godziny dostępności), brakiem grup zorganizowanych zwiedzających miasto, ograniczeniami dla tour operatorów dotyczącymi możliwości organizowania wycieczek grupowych i ilości osób w grupach oraz wypoczynku dla młodzieży (kolonie letnie), brakiem turystów z zagranicy, większym zainteresowaniem atrakcjami turystycznymi znajdującymi się na świeżym powietrzu (ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe, spływy kajakowe etc.) niż obiektami zamkniętymi (muzea, trasy podziemne). Miejski kalendarz imprez, z przyczyn oczywistych, ulegał zmianom- część zaplanowanych wcześniej wydarzeń, które przyciągały do Zamościa turystów (Zamojskie Lato Teatralne, Szturm Twierdzy Zamość, Eurofolk, Zamojska Majówka, koncerty, imprezy plenerowe) nie odbyła się lub została przełożona na inny termin. Większość turystów odkładała plany wakacyjne na bliżej nieokreśloną przyszłość, ponieważ zasady podróżowania mogły zmienić się w dowolnym monecie, bez ostrzeżenia- trudno było planować wyjazd z dużym wyprzedzeniem - wyjaśnia dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu Joanna Liberadzka- Duras.

Świat walczy dziś z bezprecedensowym kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a turystyka jest jednym z najbardziej doświadczonych sektorów. Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO) oszacowała, iż z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku może nastąpić spadek liczby podróży turystycznych na świecie o około 60-80 proc.

Aby wesprzeć krajową branżę turystyczną, Polska Organizacja Turystyczna zainicjowała akcję pn. „Zmień termin, nie odwołuj”, która miała przekonać turystów, by nie rezygnowali z wakacyjnych planów, a jedynie odłożyli je w czasie.

W wymiarze lokalnym kampanię pn. „Wybierz Voucher – Twoja podróż zaczeka !” przeprowadziło Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu we współpracy z Urzędem Miasta Zamość. Jej celem było wsparcie branży turystycznej Miasta Zamość. Akcja polegała na sprzedaży voucherów/ bonów na usługi noclegowe w Zamościu, do wykorzystania po wygaśnięciu epidemii koronawirusa. Włączyli się w nią właściciele hoteli, moteli, pensjonatów i pokoi gościnnych. Oferty były prezentowane m.in. na stronie internetowej Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Polskiej Organizacji Turystycznej oraz portalach społecznościowych Miasta Zamość, Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej.

4 komentarzy

 • Ta
  Ta środa, 14 październik 2020 18:05 Link do komentarza

  No to co prezydencie wnuk, co oprócz śmieci podrożeje w zgl-u? Dla najemców na Starówce, podwyższył opłaty za śmieci na zimę o prawie 300%. To jest xxx prezydent!!!

 • myślacy
  myślacy środa, 14 październik 2020 18:26 Link do komentarza

  moze nie mieli gdzie zaparkować, tu parking płatny, tu w remoncie, może trzeba było poczekac z tymi remontami i opłatą po sezonie? nic dziwnego ze nie przyjezdzają

 • AW
  AW czwartek, 15 październik 2020 14:17 Link do komentarza

  pewnie oglądali filmiki o strrrrasznej sytuacji epidiemiologicznej w Zamościu, a także opinii na pierwszej stronie Onetu, że pandemia i wybory nie mogą się odbyć. Jak to przedstawiał pewien. A teraz zdziwienie ?

 • Kalina
  Kalina piątek, 30 październik 2020 10:26 Link do komentarza

  Ten rok jest wyjątkowy, wygląda inaczej niż poprzednie lata. Ludzie wstrzymywali się od wyjazdów, zakupy częściej robili w sieci: ..... mniej spotykali się ze znajomymi. Niestety każdy odczuł skutki ten pandemii.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us