Logo
Wydrukuj tę stronę

Kupili basen, dresy i telefon, nie otrzymali towarów

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

36-latka przez Internet zakupiła basen, jednak towaru nie otrzymała. W ten sam sposób został oszukany 20-latek, który kupił odzież za kwotę ponad 250 zł. Natomiast 37-latek, w przesłanej od sprzedawcy paczce, zamiast telefonu komórkowego o wartości ponad 1500 zł dostał ziemniaki.

- Wczoraj 36-latka powiadomiła zamojskich policjantów, że została oszukana przez nieuczciwego sprzedawcę. Na portalu internetowym zakupiła basen za kwotę blisko 300 zł. 36 latka nie otrzymała zakupionego towaru, a konto sprzedawcy w Internecie przestało funkcjonować. Kilka dni wcześniej 20-latek powiadomił dyżurnego Policji, że podczas zakupów w sieci stracił ponad 250 zł. Na początku maja br. na stronie internetowej sklepu złożył zamówienie na zakup dresów, których nie otrzymała. W kolejnym zgłoszonym do zamojskiej Policji przypadku nieuczciwy internetowy sprzedawca wysłał paczkę kupującemu. Jednak jak się okazało zamiast zakupionego za kwotę ponad 1500 zł telefonu komórkowego były tam ziemniaki - relacjonuje Dorota Krukowska Bubiło, rzeczniczka zamojskiej policji. - Również wczoraj 35-latek powiadomił policję, że ktoś przełamał hasła na jego portalu społecznościowym. Do grona znajomych wysyłał wiadomość z prośbą o przelanie 220 zł. Na prośbę zareagował jeden ze znajomych i w ten sposób stracił pieniądze. - dodaje. 

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z Internetu.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl