Logo
Wydrukuj tę stronę

Koniec z dyspensą od mszy

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Biskup diecezji zamojsko lubaczowskiej wydał oświadczenie, znoszące dyspensę od uczestnictwa we mszy świętej. Od 7 czerwca wierni mają powrócić do kościołów. Zniesienie dyspensy nie dotyczy jednak wszystkich.

Diecezja zamojsko lubaczowska wydała komunikat, w którym zniosła wcześniej ogłoszoną dyspensę. W dalszym ciągu zwolnione z uczestnictwa we mszy świętej będą osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Sytuacja w kościołach wraca zatem do stanu sprzed ponad 2 miesięcy.

Poniżej prezentujemy tekst oficjalnego dekretu Mariana Rojka, biskupa zamojsko-lubaczowskiego:

"Odnosząc się do komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego oraz biorąc pod uwagę decyzje władz państwowych i sanitarnych znoszące kolejne ograniczenia co do zgromadzeń publicznych, niniejszym, zgodnie z kanonem 381 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego z dniem 7 czerwca 2020 r. odwołuję dyspensę od uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i w święta nakazane, udzieloną w dniu 30 marca 2020 r. i obejmującą wszystkich wiernych diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz przebywających na jej terenie.

Jednocześnie (zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 KPK) ponownie udzielam dyspensy od uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i w święta nakazane osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Z całego serca zachęcam duszpasterzy i wiernych do wspólnego wzmożonego wysiłku w dziele przywracania pełnego funkcjonowania wspólnot parafialnych poprzez uczestnictwo w Eucharystii, spotkania modlitewne i formacyjne oraz inne wymiary troski o sprawy duchowe i materialne Kościoła diecezjalnego."


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl