Logo
Wydrukuj tę stronę

Zmarła regionalistka Bogumiła Sawa. Pogrzeb odbędzie się w sobotę

ot: Adam Gąsianowski ot: Adam Gąsianowski

Mamy smutną wiadomość. 27 maja zmarła Bogumiła Sawa, regionalistka, autorka wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących miasta Zamościa. Miała 80 lat.

Dr Bogumiła Sawa urodziła się w 1940 r koło Kozłówki ale większość życia spędziła w Zamościu. W 1978 r. na UMCS obroniła pracę doktorską „Przemiany miasta Zamościa w latach 1772-1866”. Przez 12 lat pracowała jako dokumentalistka w Zamojskim Oddziale Państwowego Przedsiębiorstwa Pracowni Konserwacji Zabytków. Przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując ciekawych odkryć. Odnalazła rysunki attyki na kamienicy przy Rynku Wielkim nr 5a, sfinansowała z własnych oszczędności projekt budowlany i w 2006 r. udało się doprowadzić do końca jej rekonstrukcję. Na początku lat 80-tych 20 w. Bogumiła Sawa rozpoczęła, wraz z innymi osobami prywatnymi i instytucjami miasta Zamościa, zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Jest autorką wydawnictw książkowych, publikacji naukowych, popularnonaukowych.

Jej marzeniem było odtworzenie XVIII-wiecznej studni na Rynku Wielkim w Zamościu.

Pogrzeb Bogumiły Sawy odbędzie się w sobotę, 30 maja. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 14.00 w Katedrze Zamojskiej. Zostanie pochowana na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl