Reklama
Reklama

Bastion VI zostanie zrewitalizowany

Podpisanie umowy, foto: UM Zamość Podpisanie umowy, foto: UM Zamość

Dzisiaj (13 maja) podpisano umowę na dofinansowanie projektu pn. „Rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu”. Zakłada on m.in.: utworzenie Centrum Edukacyjno-Integracyjnego i Klubu Rozwoju Zawodowego w poddaszu Nadszańca K1 wraz z budową systemu monitoringu.

Projekt obejmuje tereny zlokalizowane w północnej i wschodniej części Starego Miasta, dla których główną osią jest ulica Łukasińskiego oraz sąsiadujący teren południowej części osiedla Planty i zakłada m.in.:
- rewitalizację Bastionu VI Twierdzy Zamość oraz utworzenie Centrum Edukacyjno-Integracyjnego i Klubu Rozwoju Zawodowego w poddaszu Nadszańca K1 wraz z budową systemu monitoringu,
- remont z pracami konserwatorskimi dziedzińców VI i VII Bloku kamienic (odnosi się do terenów zlokalizowanych pomiędzy ulicą: Bazyliańską, Ormiańską, Grecką, Pereca oraz ulicą: Bazyliańską, Zamenhofa, Łukasińskiego, Pereca),
- utworzenie ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych (na terenie pomiędzy kortami tenisowymi a Parkiem Miejskim powstanie plac zabaw dostosowany dla osób niepełnosprawnych, będzie również skatepark, elementy małej architektury, oświetlenie),
- budowę toru modelarskiego na terenach fortecznych przy Bastionie VI (na torze będą mogły być organizowane zawody modeli latających na uwięzi: rangi okręgowej, ogólnopolskiej. Tor ułatwi zamojskim zawodnikom przygotowanie do udziału w zawodach, pokazach, wystawach, a także przyczyni się do popularyzacji sportu modelarskiego)
- instalację systemu monitoringu na Plantach i Starym Mieście.

Na poddaszu Nadszańca, w części, gdzie mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu zostanie utworzone Centrum Edukacyjno-Integracyjne oraz Klub Rozwoju Zawodowego, które będą oferować różne formy aktywizacji społecznej oraz zawodowej. Działania będą kierowane do uczniów szkoły i mieszkańców miasta, a w szczególności z obszaru rewitalizowanego. Na poddaszu Nadszańca będą się mogły odbywać m.in. wieczorki literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi działających w różnych dziedzinach życia społecznego. Będzie to przestrzeń dla aktywizacji osób starszych, które będą mogły brać udział np. w warsztatach rzemieślniczych, różnego rodzaju zabawach integracyjnych czy konkursach artystycznych lub naukowych.

Na poddaszu remontowanego budynku będzie wykorzystana rekuperacja ciepła, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła do wnętrza obiektu będzie dostarczać świeże, zewnętrzne filtrowane powietrze. Projekt przewiduje również zwiększenie bioróżnorodności poprzez założenie trawnika przy terenach rekreacyjnych i wykonanie nowych nasadzeń na dziedzińcach, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza na Starym Mieście. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizacja projektu ma się zakończyć w 2022 r. Całość wartość projektu to 25 261 026,73 PLN. Dofinansowanie z UE wynosi 15 778 006,37 PLN.

1 komentarz

  • Taka zabawa za
    Taka zabawa za czwartek, 14 maj 2020 04:59 Link do komentarza

    Gdzie rekawice, gdzie odstęp ? Co do ,,inwestycji'', to kontynuacja POprzednika. Pchanie wszystkiego w starówkę i bezsensowne zadłużanie mieszkańców całego miasta.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us