Zamość: Miłość na emeryturze. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek

foto: Łukasz Sułowski, zoo Zamość foto: Łukasz Sułowski, zoo Zamość

Razem z wiosną miłość w zamojskim zoo kwitnie. Są tego przykłady. Babcia lemura wari czarno-białego doczekała się potomstwa. Samica w przeliczeniu na "ludzki" wiek ma prawie 100 lat! To prawdopodobnie pierwszy, udokumentowany przypadek tak późnego macierzyństwa u tego gatunku lemura.

"Za kilkanaście dni, 16 maja nasza babcia lemura wari czarno-białego skończy... 24 lata. W przeliczeniu na "ludzki" wiek to prawie 100 lat! Wari o imieniu Colie urodziła się w angielskim zoo w Colchester. Do Zamościa, jako 17sto latka przyjechała z równoletnim partnerem dokładnie 7 lat temu. Wari średnio w niewoli dożywają 19 lat, toteż spodziewaliśmy się że pogodną jesień swojego życia spędzi u nas na przepięknym wybiegu na wyspie. Po kilku latach jej partner ją opuścił. Kondycja fizyczna i psychiczna samicy stale się pogarszała. Wiosną ubiegłego roku sprowadziliśmy z zoo w Usti nad Labem kolejnego samca. To też nie był młodzieniaszek - za dwa tygodnie skończy 15 lat czyli około 70 ludzkich lat" - czytamy na stronie zamojskiego zoo.

Kilka dni temu, para doczekała się potomstwa.

"Możecie sobie wyobrazić zdumienie pielęgniarza, który 5 dni temu zaniepokojony brakiem apetytu i nieopuszczaniem gniazda w wiklinowym koszyku wypatrzył pod samicą małego lemura!" - informuje zamojskie zoo. "Z naszych informacji i wywiadu z innymi ogrodami zoologicznymi wynika, że to prawdopodobnie pierwszy, udokumentowany przypadek tak późnego macierzyństwa u tego gatunku lemura." - czytamy dalej.

Wari czarno-białe mają status gatunku krytycznie zagrożonego w przyrodzie (Madagaskar). W Polsce żyją jeszcze w 4 innych ogrodach zoologicznych.

Poniżej efekty kilkuminutowej sesji foto nowego mieszkańca zamojskiego zoo, foto: Łukasz Sułowski.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us