Reklama
Reklama

Zamość: Terytorialsi przeprowadzili odkażanie w DPS [ZDJĘCIA]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór wspólnie przeprowadzili odkażanie Domu Pomocy Społecznej w Zamościu. To pierwsze tego typu działania lubelskich Terytorialsów.

22 kwietnia w godzinach popołudniowych zakończyła się dekontaminacja pomieszczeń w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu. Działania zostały podjęte na wniosek Urzędu Miasta w Zamościu. W placówce potwierdzono już 28 przypadków zakażeń koronawirusem (u podopiecznych oraz pracowników).

W operacji, obok chemików z 5 Pułku z Tarnowskich Gór, wzięli udział żołnierze z zespołów dekontaminacyjnych 2 LBOT, głównie siły 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa. To były pierwsze tego typu działania lubelskich Terytorialsów. Wcześniej żołnierze OT przeszli odpowiednie szkolenia pod okiem doświadczonych chemików.

- To nie pierwsze nasze szkolenia z chemikami z Tarnowskich Gór. Już miesiąc temu mieliśmy okazje szkolić się razem. Teraz ta współpraca jest intensywniejsza. Wymieniamy nasze doświadczenia, mamy własny sprzęt i możemy wspólnie, szybciej przeprowadzić dekontaminację. – mówi kpt. Marcin Zapalski z sekcji szkoleniowej lubelskiej brygady OT.

- Są to dla nas cenne doświadczenia, które wykorzystamy, aby jeszcze lepiej pomagać naszemu społeczeństwu. Jesteśmy w gotowości, aby wspierać domy pomocy społecznej, odpowiadamy na ich aktualne potrzeby. – dodaje kpt. Zapalski.

Dekontaminacja została przeprowadzona w taki sposób, aby możliwie zminimalizować niedogodności dla pensjonariuszek. W większości są to osoby w ciężkim stanie oraz niepełnosprawne. Na czas operacji podopieczne i pracownicy zostali bezpiecznie przeniesieni do specjalnie wydzielonej części budynku.

Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają Domy Pomocy Społecznej w Zamościu, Majdanie Ruszowskim, Ruskich Piaskach (powiat zamojski), Nowinach (powiat lubelski) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej. Do tej pory Terytorialsi zabezpieczali głównie transporty żywność, leków, łóżek oraz środków ochrony osobistej. Brygada jest w stałej gotowości, aby wspierać kolejne tego typu placówki. Za kontakt z Domami Pomocy Społecznej oraz innymi organizacjami pomocowymi odpowiedzialni są oficerowie łącznikowi 2 LBOT, którzy przydzieleni są do każdego powiatu i gminy. Do realizacji zadań angażowany jest właściwy terytorialnie batalion - w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us