Reklama
Reklama

Zakaz wychodzenia z domu. Rząd wprowadza nowe zasady kwarantanny

foto: materiał redakcyjny foto: materiał redakcyjny

Rząd wprowadza nowe zasady izolacji i kwarantanny w walce z koronawirusem. To m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością
- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Co ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

7 komentarzy

 • Kamil
  Kamil wtorek, 24 marzec 2020 17:08 Link do komentarza

  Proszę o podstawę prawną.

 • Tp
  Tp wtorek, 24 marzec 2020 17:35 Link do komentarza

  Podstawa prawna to Stan epidemii...

 • Tyk
  Tyk wtorek, 24 marzec 2020 18:25 Link do komentarza

  Podstawę prawna? A może trochę zdrowego rozsądku. Człowieku to g... trzeba jak najszybciej wytępić bo za 3 miesiące nie będziesz miał do czego wracać czyli nie będziesz miał gdzie pracować bo wszystko p... jak domino. Powstrzymaj się z chęcią spacerku w cieplutki słoneczny dzień w imię odpowiedzialności za siebie albo przynajmniej za innych jeśli sam siebie nie szanujesz!

 • stopKaczkom
  stopKaczkom wtorek, 24 marzec 2020 20:22 Link do komentarza

  Tak siedźcie w domu, podkulcie ogonki, trzęście się ze strachu, a w maju wyjdźcie z domu śmiało... żeby na kaczorowego pachoła zagłosować

 • Rafałek
  Rafałek wtorek, 24 marzec 2020 21:42 Link do komentarza

  Nie ograniczaj się. Śmiało korzystaj z życia. Przyroda sama eliminuje pewne przypadki. A i jeszcze jedno. Rozumiem, że masz prywatne ubezpieczenie zdrowotne za które sam płacisz i nie będziemy musieli leczyć Cię w ramach składek zdrowotnych, które płacimy (jeszcze) co miesiąc? Tak trudno chwilę pomyśleć?

 • dżordż
  dżordż środa, 25 marzec 2020 05:52 Link do komentarza

  ale na balkon można wychodzić?

 • PO to dno
  PO to dno środa, 25 marzec 2020 13:30 Link do komentarza

  co za zjeby. Rafałku POjebało ci się coś. Ale to już dawno

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us